"Uzņēmēji ir gatavi cīnīties par saviem cilvēkiem, par darba vietām, bet ar apņēmību vien var izrādīties nepietiekami. Skaidri signāli un rīcība no valdība puses cīņas sparu dubultos, bet iniciatīvas trūkums var likt daudziem nolaist rokas. Ir jābūt ātriem instrumentiem, lai kompensētu dīkstāves laika algas un izvairītos no masveida darbinieku atlaišanas," biznesa portālam db.lv pauž kosmētikas ražotāja "Kinetics Nail Systems" vadītājs Andžejs Stenclavs.

Pēc uzņēmēja domām, prasmīga un ātra rīcība no valdības puses, īstermiņā atbalstot uzņēmumus, kuriem strauji samazinājušies ieņēmumi, dos nozīmīgu pozitīvo ietekmi - pasargās sociālo budžetu un dos cīņas sparu uzņēmējiem saglabāt darba vietas. 

"Par koronavīrusa ilgtermiņa ietekmi uz saimniecisko darbību ir pāragri spriest, jo gluži vienkārši, pagaidām vēl trūkst datu," komentē A.Stenclavs.  

Citu uzņēmēju viedokļus par Covid-19 ietekmi lasiet 17. marta žurnālā "Dienas Bizness"

Viņaprāt, ja ņemtu par piemēru Ķīnas tirgu, tad varētu uzskatīt, ka trīs mēnešu laikā situācija tiks kontrolēta, bet tas būtu ļoti paviršs secinājums, jo atšķirīgi ir gan Ķīnas pārvaldības principi, gan sabiedrības disciplinētība. 

"Itālijas un Spānijas piemēri šādu optimismu nevieš un mēs savā uzņēmumā šobrīd rēķināmies ar trīs mēnešu strauju lejupslīdi, kam sekos trīs mēnešu atlabšanas periods. 

!Rīcības plānu gatavojam sešu mēnešu periodam. 

Šis pieņēmums ir balstīts pagājušās nedēļas datos, bet apzināmies arī to, ka situācija ik dienas ir mainīga un plānu būs nepieciešams koriģēt atkarībā no vīrusa izplatības ātruma, valstu atbildes pasākumiem, mūsu valdības rīcības un atbalsta pasākumiem," pauž A.Stenclavs.

"Kinetics Nail Systems" eksportē 95% saražotās produkcijas un šobrīd rēķinās ar eksporta kritumu. Uzņēmums norāda, ka Itālija, Spānija un Portugāle ir pirmās valstis, kurām piegādes ir iesaldētas. "Šonedēļ pārdošanas komanda apzina katra mūsu partnera prognozes un līdz nedēļas beigām mūsu rīcībā būs precīzas aplēses. Šobrīd gatavojamies līdz pat 50% pārdošanas apjoma kritumam nākamajos trīs mēnešos un plānojam uzņēmuma darbību, lai tas neatstātu būtisku ietekmi ilgtermiņā," norāda uzņēmuma vadītājs.

Kosmētikas ražotājs šobrīd plāno, ka uzņēmuma zaudējumi nepārsniegs iepriekšējo trīs mēnešu peļņu. Precīzu zaudējumu apmēru gan ir pāragri vērtēt, jo šonedēļ uzņēmums vēl aktīvi strādā ar partneriem, apzina pārdošanas prognozes, un veido sešu mēnešu rīcības plānu. "Kā jau minēju, šobrīd ir par maz datu un nepieciešama vēl vismaz viena nedēļa, lai vērtētu, kā attīstīsies situācija Eiropā un pasaulē, un kādi būs iespējamie atbalsta instrumenti no valdības," komentē A.Stenclavs.

Vaicāts, vai uzņēmumam būtu nepieciešams valsts atbalsts, "Kinetics Nail Systems" vadītājs pauž: "Valsts - tā ir visa sabiedrība. Sabiedrības interesēs ir atrast līdzsvarotu un ilgtermiņā pārdomātu risinājumu, kam būtu iespējami mazākā finansiālā ietekme uz valsts ekonomiku. Jebkura atbildīga uzņēmuma vadība, samazinoties ieņēmumiem, meklēs risinājumus izmaksu samazināšanai. Tas izsauks darba vietu samazinājumu un radīs papildu slogu sociālajam budžetam, maksājot pabalstus."

Viņaprāt, arī nodokļu brīvdienas ir tikai viens no instrumentiem, ar to nav pietiekami. Tas palīdzēs uzņēmumiem sabalansēt naudas plūsmu, bet neatrisinās izmaksu problēmas.

"Mūsu nozarē  ir zināmi piemēri ar bezprecedenta nodokļu brīvdienām daudzu miljonu eiro apjomā, bet fakti rāda, ka ar to nebija līdzēts. Atbildīgi uzņēmēji savas izmaksas "griezīs", tādēļ jo svarīgi būs atbalsta instrumenti, lai saglabātu darba vietas un palīdzētu uzņēmējiem no šīs situācijas iznākt stiprākiem un gudrākiem, nevis demotivētiem un kā zaudētājiem," pārliecināts A.Stenclavs.

Uzņēmuma vadītājs norāda, ka "Kinetics Nail Systems" visas komandas, kuras var strādāt attālināti, jau kopš 13.marta darbojas attālināti. Uzņēmumā ieviesti drošības pasākumi, tiek izglītoti darbinieki, kuri strādā klātienē. Piemēram, kurjeriem un pārvadātāju pārstāvjiem ieviesti bezkontakta nosacījumi, lai samazinātu saskari ar uzņēmuma darbiniekiem. 

"Darām to, domājot par sabiedrības veselību un par kopējo mērķi - samazināt izplatību mūsu valstī, lai pēc iespējas ātrāk atgrieztos ierastā režīmā," pauž A.Stenclavs.

TEV VARĒTU INTERESĒT ARĪ: 

Koronavīrusa trieciena "neitralizācijai" vajadzīga valdības "pote"