Kooperatīvs palīdz sadzirdēt arī mazo mežu īpašnieku balsis

Cilvēkiem joprojām saglabājies priekšstats – kooperatīva vadītāji apmānīs, meži pāries viņu īpašumā un paši paliks tukšā, mežsaimniecības kooperatīva Mūsu mežs izpilddirektors Toms Kalvis iezīmē problēmu. Viņš atgādina, ka organizācijas mūsdienās netiek veidotas ar šādu domu. Galvenais ir apvienot spēkus un likt sadzirdēt arī mazo mežu īpašnieku balsis.

Mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība (MPKS) Mūsu mežs dibināta pirms trim gadiem un palēnām uzņem apgriezienus. Šobrīd tajā ir aptuveni pussimts biedru. Viņu vidū ir gan lauksaimnieki, gan pieredzējuši mežu īpašnieki, gan cilvēki, kas īpašumu mantojuši vai iegādājušies, lai ieguldītu finanses. Dažiem ir tikai viens, divi hektāri. Tie, kas platības mantojuši vai iegādājušies nesen, bieži vien vēlas iesaistīties organizācijā, atzīstot, ka paši neko no apsaimniekošanas nesaprot un nepieciešama palīdzība.

«Ja īpašnieks iestājas kooperatīvā, mežs paliek viņa īpašumā, pats var izlemt, ko ar to darīt. Mēs esam tikai palīgi – mācām, konsultējam un atbalstām citos veidos, kā vien cilvēks vēlas,» T. Kalvis norāda. Turklāt Mūsu mežu interesē ilglaicīga sadarbība. «Nav tā, ka mēs izstrādājam mežu un vairs ar īpašnieku nesadarbojamies, jo zaudējam interesi,» uzsver izpilddirektors. Pēc mežizstrādes, piemēram, meklē uzticamus pakalpojumu sniedzējus, kas varētu veikt atjaunošanas stādījumus.

Mūsu mežs apsaimnieko vairāk nekā 2000 hektārus mežu, platības pārsvarā atrodas Dienvidkurzemē. Taču kooperatīvs ir gatavs paplašināt savu darbības teritoriju gan Zemgales, gan Ziemeļkurzemes virzienā.

Sniegto pakalpojumu klāsts ir plašs: meža inventarizācija, stigošana, dastošana, jaunaudžu kopšana un citi. Izglītošanai organizē seminārus, runāt par šīm tēmām dodas arī uz skolām. Daļu pakalpojumu sniedz paši, daļai piesaista sadarbības partnerus. Biedriem tie pieejami ar atlaidi, pārējiem – par pilnu cenu.

Pieprasītāko pakalpojumu vidū ir stigošana un platību iemērīšana, meža inventarizācija un cirsmu novērtēšana. «Tagad cenšamies popularizēt meža konsultēšanu, kas vismaz mūsu kooperatīvā vēl nav populāra. Tas nozīmē, ka kopā ar īpašnieku dodamies uz mežu, izstaigājam, izrunājam, kā to labāk apsaimniekot,» skaidro T. Kalvis. Viņš aicina to izmantot, jo kooperatīvs īsteno Eiropas Savienības atbalstītu projektu.

Protams, ne vienmēr meža īpašnieki gatavi padomus ņemt vērā, jo katram skatījums uz apsaimniekošanas jautājumu ir citāds, – vienam būtiskāki ir ekoloģiskie jautājumi, citam – saimnieciskā darbība. Tomēr pie kompromisa vienmēr iespējams nonākt.


Visu rakstu lasiet 3. oktobra laikrakstā Dienas Bizness, meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Abonējiet, lai saņemtu laikrakstu ik dienu.