Saskaņā ar jaunākajām aptuvenām aplēsēm, ja pasaulē resursu tirgos nenotiek būtiski satricinājumi, gada inflācijas līmenis nākamā gada pavasarī varētu noslīdēt līdz aptuveni 1.5%, salīdzinot ar 4.4% pašlaik, Citadele Asset Management skatījumu uz patēriņa cenu dinamiku komentē kompānijas Tirgus analīzes daļas vadītājs Zigurds Vaikulis.

Attiecībā uz pēdējām izmaiņām, viņš saka, ka šobrīd galvenais iemesls gada inflācijas līmeņa mērenajai lejupslīdei ir pārtikas cenu spiediena atslābums. Arī šoreiz tas sakritis ar pārtikas resursu palētināšanos pasaulē.

Līdzīgi procesi notiek arī pasaules energoresursu cenu segmentā. Abu šo spēcīgo Latvijas inflācijas dinamikas noteicēju «kopdarbs», šoreiz virzienā uz leju, varētu šī gada noslēgumā un 2012. gada pirmajos mēnešos būtiski paātrināt gada inflācijas ciparu kritumu.

SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis saka, ka patlaban ekspertu vidū vērojama apskaužama vienprātība par tālāko inflācijas attīstību. Līdz ar pasaules ekonomikas izaugsmes perspektīvu krišanos, kas mijas ar gaidām par recesijas atgriešanos, inflācijas vērtējums Latvijā ir kļuvis stipri piezemētāks.

Šogad, visticamāk, iztiksim bez lieliem pārsteigumiem un inflācijas temps pakāpeniski ruks. Arī nākamgad iekšējie faktori joprojām būs pietiekami vāji, lai radītu būtisku spiedienu uz patēriņa cenām, uzskata SEB bankas eksperts.

Viņš piebilst, ka arī labā kartupeļu raža ir devusi savu artavu pašreizējā inflācijas kāpuma bremzēšanā, tomēr kopējā pārtikas cenu tendence pasaulē ir vērsta augšup. «Tādēļ arī pārtikas cenu vidējais līmenis Latvijā ilgtermiņā turpinās kāpt, lai arī atsevišķu produktu kategorijās cenām, kas vēl nesen piedzīvoja lielu ažiotāžu un lēcienus, ir jāmazinās,» norāda D. Gašpuitis.
Šī gada SEB bankas inflācijas prognoze ir 4,4%, nākamgad 2,4%.