Neraugoties uz to, ka oktobris daudzus biedēja ar strauju patēriņa cenu pieaugumu un maciņu tukšošanos saistībā ar apkures sezonas sākumu, gada desmitā mēneša patēriņa cenu izmaiņu dati ir ierindas patērētājam samērā patīkami.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes aprēķiniem oktobrī salīdzinājumā ar pagājušā gada zemliku jeb veļu mēnesi dzīves dārdzība Latvijā palielinājusies par 4,4%. Tas ir mazāk nekā mēnesi iepriekš, kad inflācija Latvijā bija 4,6% un ir zemākais rādītājs kopš jūlija.

Tādējādi varam teikt, ka cenu pieaugums nobremzējies kā to iepriekš bija prognozējuši banku ekonomisti.

Oktobrī salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi cenas Latvijā palielinājušās vidēji par 0,2%.

Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām oktobrī bija cenu kāpumam pārtikai, transportam, apģērbam un apaviem, kā arī cenu kritumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem.

Pārtikai cenu pieaugumu visvairāk veicināja sezonāls dārzeņu sadārdzinājums par 14,2%. Noslēdzoties akcijām, maizei cenas pieauga par 1,6%, svaigai gaļai - par 1,1%, augu eļļai un taukiem - par 2,0%, tējai un kafijai - par 2,3%. Savukārt lētāki kļuva kartupeļi (-14,8%), desas un žāvējumi (-1,2%), graudaugu izstrādājumi (-1,2%), sulas un minerālūdeņi (-1,4%), svaigas zivis (-1,2%).

Transporta grupā lielākā ietekme bija degvielas sadārdzinājumam vidēji par 1,4%, visvairāk cenas pieauga dīzeļdegvielai – par 4,1% un auto gāzei – par 3,7%. Cenas kāpa automašīnu rezerves daļām un piederumiem, kā arī transportlīdzekļu apkopei un remontam.

Apģērbam un apaviem cenu kāpumu ietekmēja gan jaunās sezonas kolekciju tirdzniecība, gan atlaižu noslēgums, kā rezultātā apavi sadārdzinājās par 2,2%, bet apģērbs – par 1,8%.

Mājokļa grupā vidējo cenu līmeni pazemināja siltumenerģija, kas, sakarā ar zemāku dabasgāzes tirdzniecības cenu lielajiem patērētājiem, kļuva par 1,3% lētāka. Savukārt par 1,4% cenas pieauga mājokļa īrei.