Patēriņa cenu izmaiņas Latvijas iedzīvotājam tagad var asociēties ne tikai ar gada inflācijas samazināšanos, bet ar maijam neraksturīgu parādību – deflāciju viena mēneša ietvaros. Tas vedina domāt, ka arī uz priekšdienām gada inflācijas rādītājs turpinās rukt.

Gada laikā patēriņa cenu līmenis Latvijā palielinājies par 2,2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Salīdzinājumam mēnesi iepriekš gada inflācijas rādītājs bija par 0,6 procentpunktiem augstāks.

Vidējais patēriņa cenu līmenis 2012.gada maijā, salīdzinot ar 2012.gada aprīli, samazinājās par 0,2%. Precēm cenas saruka par 0,3%, bet pakalpojumiem pieauga par 0,1%. 2011.gada maijā, salīdzinot ar 2011.gada aprīli, vidējais patēriņa cenu līmenis pieauga par 0,4%.

Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām maijā bija cenu kritumam transportam, mājsaimniecības precēm, kā arī cenu kāpumam pārtikai.

Kopējo cenu pieaugumu pārtikas grupā ietekmēja akciju noslēgums maizei (+1,1%), desām un žāvējumiem (+0,5%), pārējiem gaļas produktiem (+4,3%), tējai un kafijai (+4,2%), kā arī sezonālais cenu kāpums dārzeņiem (+4,7%), ko galvenokārt veidoja jaunās ražas nonākšana tirgū. Savukārt cenu kritums bija vērojams pienam un piena produktiem (-1,6%), sviestam (-1,9%), olām (-5,3%) un svaigai gaļai (-1,0%).

Alkoholiskajiem dzērieniem, noslēdzoties akcijām, cenas pieauga vidēji par 1,3%. Galvenokārt dārgāki kļuva stiprie dzērieni (+0,2%) un alus (+3,0%).

Mājokļa iekārtas cenu pazeminājumu veicināja akcijas īslaicīgās lietošanas mājsaimniecības precēm (-1,9%), darbarīkiem un ierīcēm (-0,7%), mājsaimniecības tekstilizstrādājumiem (-0,4%), kā arī nelielām elektroprecēm (-0,3%).

Degvielas cenas samazinājās vidēji par 3,4%, tai skaitā 95. markas benzīnam – par 4,2%, bet dīzeļdegvielai – par 2,5%. Transportlīdzekļu apkopei un remontam cenas kritās par 1,1%, bet aviobiļetes kļuva lētākas par 1,5%.