Novembrī atkal deflācija

Makroekonomika
2012. gada 10. decembris 13:11

Neraugoties uz jaunas naudas ieplūšanu finanšu tirgos, kas rada placdarmu izejvielu cenu kritumam, lētāka degviela bijis viens no faktoriem, kas novembrī Latvijā izraisījis deflāciju, kamēr gada inflācija kritusies līdz – 1,6%.

Vidējais patēriņa cenu līmenis 2012.gada novembrī, salīdzinot ar 2012.gada oktobri, samazinājās par 0,1%. Vidējais preču cenu līmenis mēneša laikā nemainījās, bet pakalpojumiem cenas samazinājās par 0,3%. 2011.gada novembrī, salīdzinot ar 2011.gada oktobri, vidējais patēriņa cenu līmenis nemainījās, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām novembrī bija cenu kritumam transportam, sakaru pakalpojumiem, atpūtas un kultūras precēm un pakalpojumiem, apģērbam un apaviem, kā arī cenu kāpumam pārtikai, bezalkoholiskajiem un alkoholiskajiem dzērieniem.

Transporta preču un pakalpojumu grupā lielākā ietekme bija degvielas cenu samazinājumam vidēji par 3,7%, tajā skaitā 95. markas benzīnam – par 5,3%, dīzeļdegvielai – par 1,2%, bet auto gāzei – par 1,7%.

Cenu pārmaiņas sakaru pakalpojumiem ietekmēja maksas samazināšanās mobilo telekomunikāciju pakalpojumiem – par 2,1%, kā arī interneta izmantošanas pakalpojumiem – par 1,4%.

Cenu samazinājumu atpūtas un kultūras precēm un pakalpojumiem galvenokārt noteica lētāki tūrisma pakalpojumi (-3,1%). Atlaižu ietekmē cenas pazeminājās arī televīzijas, audio un video tehnikai un datortehnikai. Apaviem cenas kritās par 0,8%, bet apģērbiem pieauga vidēji par 0,3%.

No pārtikas precēm lielākā ietekme uz kopējā cenu līmeņa pieaugumu bija gaļai un gaļas izstrādājumiem (+1,7%), maizei un graudaugu izstrādājumiem (+2,2%), sulām un atspirdzinošajiem dzērieniem (+1,8%), zivīm un zivju izstrādājumiem (+1,0%), olām (+3,0%).

Savukārt cenas visvairāk kritušās dārzeņiem un kartupeļiem (-1,8%), tējai un kafijai (-1,5%).

Noslēdzoties akcijām, alkoholiskajiem dzērieniem cenas palielinājās par 2,3%, tajā skaitā stiprie alkoholiskie dzērieni kļuva dārgāki par 0,7%, vīns – par 0,5% un alus – par 4,5%.