Pārtikas cenas pasaulē šā gada janvārī pieaugušas līdz rekordaugstam līmenim, atsaucoties uz ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas (FAO) sniegto informāciju, ziņo BBC.
FAO Pārtikas cenu indekss, kas mēra vairumtirdzniecības cenas pamata pārtikas produktiem, pagājušajā mēnesī sasniedzis 231 punktu, kas ir pieaugums par 3,4%, salīdzinot ar decembri.
Indekss audzis jau septiņus mēnešus pēc kārtas.
«Šīs augstās cenas, visticamāk, nākamajos mēnešos saglabāsies,» sacījis FAO ekonomists Abdolreza Abasians.
Graudaugu cenu indekss janvārī sasniedzis 245 punktus. Šo indeksu uz augšu dzinuši plūdi Austrālijā, kas ir lielākā kviešu eksportētāja.
Rīsu cenas nedaudz samazinājušās.
Gaļas cenu indekss saglabājies nemainīgs (166 punkti), neraugoties uz cenu krišanos Eiropā, kur lielā dauzumā dzīvnieku barības tika atklāts dioksīna piesārņojums. To kompensējis nelielais gaļas cenu pieaugums Brazīlijā un ASV.
Arī cukura cenas saglabājušās augstas.
Kā vēstīts, pieaugošās pārtikas un degvielas cenas pēdējo mēnešu laikā jau ir negatīvi skārušas nabadzīgākās valstis, un ir viens no faktoriem, kas izraisījis masveida pret valdībām vērstos protestus Ēģiptē un Tunisijā.
«Saspīlējumam starp valstīm pieaugot, mēs varētu pieredzēt augošu protekcionismu - tirdzniecības un finanšu. Un, saspīlējumam starp valstīm pieaugot, mēs varētu pieredzēt pieaugošu sociālo un politisko nestabilitāti valstīs, pat karu,» brīdināja SVF vadītājs Dominiks Štrauss-Kāns (Dominique Strauss-Kahn).
Arī Latvijā pārtikas cenas spēcīgi reaģē uz notikumiem pasaules tirgos.
Populārākie
- Pārbūvēs Liepāja-Traveminde prāmju piestātni
- Ventspils ostas termināļos aug pārkrauto kravu apjoms
- Banku darbība atgriežas 70. gados – cilvēciska pieeja mūsdienīgā tehnoloģiskā izpildījumā
- Auto diski: ko nozīmē uz tiem esošie cipari? Īss ceļvedis ikvienam autovadītājam
- Lietuvas cerības uz ekonomisku labumu no attiecībām ar Taivānu bija kļūda