Latvijas jaunuzņēmums "HackMotion" 2025. gada pirmā pusgada noslēgumā deviņiem uzņēmuma darbiniekiem ir izmaksājis dividendes 30 000 eiro vērtībā.

Tādējādi "HackMotion" ir kļuvis par vienu no pirmajiem jaunuzņēmumiem Latvijā, kas saviem darbiniekiem izmaksājis daļu peļņas, izmantojot nesen ieviesto jaunuzņēmumu akciju opciju instrumentu. Tas nozīmē, ka darbinieki, kuri uzņēmumā ir nostrādājuši vismaz vienu gadu, ir saņēmuši prēmiju, kas nav tikai vienreizējs novērtējums. Uzņēmumam attīstoties, katru gadu palielinās akciju opciju vērtība, un sagaidāms, ka arī darbiniekiem izmaksāto dividenžu apjoms būtiski pieaugs.

Akciju opcijas dod darbiniekam tiesības nākotnē iegādāties uzņēmuma akcijas par cenu, kas tiek fiksēta piešķiršanas brīdī. Tas gan nav pienākums, un darbinieks šo iespēju var arī neizmantot. Taču tas nozīmē, ka uzņēmums aug, tā akciju vērtība palielinās, bet darbinieks var iegādāties akcijas par sākotnējo cenu un gūt peļņu no vērtības pieauguma.

Akciju opcijas ir visā pasaulē izmantots rīks, lai jaunuzņēmumi varētu piesaistīt labākos darbiniekus, neskatoties uz to, ka sākotnēji tiem nav iespēju konkurēt atalgojumā ar lielajiem uzņēmumiem. To  piešķiršana tiek veiksmīgi īstenota arī Latvijā, turklāt starptautiski regulējums ir atzīts par vienu no labākajiem pasaulē. 

Akciju opcijas parasti tiek piešķirtas, kad darbinieks ir izturējis pārbaudes laiku. Taču dividenžu izmaksa par akciju opcijām ir katra uzņēmuman individuāls lēmums. Ierastā prakse ir tāda, ka dividendes tiek izmaksātas par akcijām. Taču "HackMotion" ir pieņēmis lēmumu dividendes izmaksāt arī akciju opciju turētājiem. Šoreiz tās saņēmuši tie akciju opciju turētāji, kuri uzņēmumā ir nostrādājuši vismaz vienu gadu. Maksimālo katram darbiniekam paredzēto akciju opciju apjomu iespējams saņemt četru gadu periodā. 

"Jā, iespējams, kopējā izmaksātā summa šobrīd nav ļoti liela, taču gribu uzsvērt, ka tas ir tikai sākums. Mums ir svarīgi parādīt saviem darbiniekiem, ka turam solījumu. "HackMotion" komandā tiek novērtēta ikviena darbinieka ieguldītās pūles. Savukārt darbiniekiem ir jāsaprot, ka katra individuālais sniegums pietuvina uzņēmumu tā mērķim," akciju opciju dividenžu izmaksu komentē uzņēmuma "HackMotion" vadītājs Atis Hermanis. 

Uzņēmums "HackMotion" ir dibināts 2017. gadā. Tā mērķis ir veidot produktus, kas sportistiem - amatieriem palīdz apgūt sporta veidu ātrāk un interesantāk. "HackMotion" interesentiem piedāvā valkājamus sensorus, kas mēra kustības. Tās analizē algoritmi, un sportists atgriezenisko saiti saņem savā mobilajā lietotnē. Šobrīd uzņēmums fokusējas uz golfa spēlētājiem. "HackMotion" pirmais produkts ir valkājama ierīce, kas analizē lietotāja kustības.

"HackMotion" apgrozījums gada laikā ir pieaudzis par 160%. Rezultātā 2024. gadā tas bija 7,3 miljoni eiro. Uzņēmuma peļņa pieaugusi par 476%, sasniedzot 2,2 miljonus eiro. "HackMotion" birojs atrodas Rīgā. Iekārtu ražošana notiek Latvijā.

 ""HackMotion" ir izdevies atrast veidu, kā vienlaikus nodrošināt gan ļoti strauju izaugsmi, gan arī peļņu. Tas mums ļauj parūpēties par saviem darbiniekiem, vienlaikus arī ieguldot attīstībā. Mēs ne reizi neesam piesaistījuši ārējās investīcijas, un šobrīd savu attīstību finansējam tikai no saviem līdzekļiem. Neslēpšu, ka investoru interese ir, bet pagaidām mēs ejam paši savu ceļu. Plānojam būtiski palielināt savu komandu, tāpēc jau šobrīd ir vairākas vakances. Plānojam arī būtiski palielināt apgrozījumu, lai jau tuvākajā laikā spētu nodrošināt mūsu darbiniekiem vēl labāku atalgojumu. "HackMotion" ir ambiciozi plāni, ko var palīdzēt sasniegt tikai labākie darbinieki," ir pārliecināts A. Hermanis.