Valdības lēmums par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) un nekustamā īpašuma nodokļa likmju vienlaicīgu palielināšanu būs kārtējais sitiens pašmāju ražotājiem.

Tā rezultātā vēl vairāk tiks mazināta jau tā ar iepriekšējām budžeta konsolidācijām samazinātā vietējo ražotāju konkurētspēja, it sevišķi Baltijas ražotāju līmenī, uzskata viena no lielākajiem graudaugu pārstrādātājiem Baltijā Rīgas Dzirnavnieks ģenerāldirektors Sandis Jansons.

«Vai patiešām valdībai bija nepieciešams gandrīz gads, lai tā kā pieņemamākos budžeta konsolidācijas risinājumus rastu ar PVN un nekustamā īpašuma nodokļa likmes palielināšanu, tādā veidā tieši uzkraujot uz pašmāju ražotāju pleciem papildu izmaksu slogu un vēl vairāk apcērpot tā jau mazo iedzīvotāju pirktspēju? Vai šādi izteikumi neparāda valsts patieso attieksmi pret vietējo ražotāju un to, ka valdības prioritāte valstī atbalstīt konkurētspējīgu ražošanu un eksportējošos uzņēmumus, ir tikai skanīga frāze?» jautā uzņēmuma ģenerāldirektors. Viņš atgādina, ka pašmāju ražotāju ieguldījums valsts ekonomikā ir ievērojams, piemēram, Rīgas Dzirnavnieks vien pērn nodokļos nomaksājis 2,8 miljonus latu, uzņēmums nodrošina darbu 90 darbiniekiem un no 15,1 miljoni latu apgrozījuma 30% veido eksports.

S. Jansons norāda, ka iedzīvotāju pirktspēja jau šobrīd ir kritiski zema un cenu kāpums, ko sekmēs PVN likmes paaugstināšana, būs «nokauts» valsts iekšējam patēriņam. Viņaprāt, ar šādu soli tiks veikta nevis daudzinātā ekonomikas «sildīšana», bet tā tiks «saldēta», jo ar esošo ienākumu līmeni iedzīvotāji nebūs spējīgi maksāt, attiecīgi ražotājiem samazināsies apjomi, bet valstij samazināsies nodokļu ieņēmumi no darbaspēka un pievienotās vērtības nodokļa. Savukārt nekustamā nodokļa pieaugums līdz pat trīs reizēm pašmāju ražotājiem nozīmētu ievērojamu izmaksu pieaugumu.

Rīgas Dzirnavnieks jau šogad par nekustamo īpašumu nodokli rūpnīcai samaksās vairāk nekā 50 tūkstošus latu, kas ražotājam ir lielas izmaksas. Ja valdības prioritāte ir pašmāju ražošanas atbalstīšana, tad tā nedrīkst palielināt nekustamā īpašuma nodokli ražotnēm, kurās turklāt ar darbu tiek nodrošināti apkārtējie iedzīvotāji. NĪN nodokļa palielinājums tiešā veidā padarīs mūsu valsti nepievilcīgāku gan vietējiem uzņēmējiem savu ražotņu paplašināšanā, gan jauniem ārvalstu investoriem ieguldīt naudu valstī, kur nodokļu politika mainās ik pa pusgadam, tā S. Jansons.