Neraugoties uz nozares protestiem un Zemkopības ministrijas iebildumiem, valdība tomēr akceptēja akcīzes nodokļa palielināšanu saldinātajiem bezalkoholiskajiem dzērieniem. 

Akcīzes nodoklis saldinātajiem bezalkoholiskajiem dzērieniem tika piemērots 2000.gadā. Finanšu ministrija norāda, ka šo gadu laikā, tas pārskatīts tikai vienu reizi un pašreiz tas ir četri lati par 100 litriem dzēriena. Tādēļ, lai potenciāli palielinātu valsts ieņēmumus, ministrija aicināja nodokli palielināt līdz 5.2 latiem par 100 litriem gan bezalkoholiskajiem saldinātajiem dzērieniem, gan alum.

Komentējot valdības lēmumu, a/s Aldaris komunikāciju direktore Laura Krastiņa norāda, ka tas radīs ražotājiem papildu izmaksas un katram pašam būs jālemj, kā šo slogu absorbēt - vai uz efektivitātes vai cenu celšanas rēķina. L. Krastiņa atgādina, ka krīzes sākumā jau tika paaugstināts šis nodoklis, ko uzņēmēji ņēma uz efektivitātes rēķina, nepaaugstinot cenas, un tas nozīmē, ka šoreiz noteikti tiks apsvērta cenu mainīšana.

Šī iecere nepieņemama šķita Latvijas Bezalkoholisko dzērienu uzņēmēju asociācijai. Tā noskaidrojusi, ka bezalkoholiskajiem saldinātajiem dzērieniem akcīzes nodoklis tiek piemērots tikai dažās Eiropas Savienības dalībvalstīs, turklāt Latvijā tas ir vislielākais.

«Kā galvenais arguments akcīzes nodokļu paaugstināšanai bezalkoholiskajiem dzērieniem tiek minētas sabiedrības veselības problēmas, neskatoties uz faktu, ka akcīzes nodoklis patlaban tiek piemērots arī tiem bezalkoholiskajiem dzērieniem, kas vispār nesatur cukuru, piemēram, dzeramajam ūdenim ar garšām un bezalkoholiskajam alum,» teica asociācijas pārstāve Inese Lielpinka. Viņa arī norādīja, ka nav pamats uzskatīt, ka kāds konkrēts dzēriens ir kaitīgs veselībai, ja jau reiz tas atrodas veikala plauktos.

Tomēr, neraugoties uz iebildumiem, valdība, veselības ministra Jura Bārzdiņa mudināta atbalstīja akcīzes nodokļa palielināšanu.