Ja bērniem ziema parasti saistās ar Ziemassvētkiem un brīvlaiku, autovadītājiem šī gadalaika tuvošanās mēdz asociēties ar ziemas riepām – tās šajā periodā ir obligātas, tāpēc rudens mēnešos jautājums par riepu nomaiņu ir īpaši aktuāls. Ja vēlies zināt, no kura datuma automašīnai ar ziemas riepām jābūt aprīkotai obligāti un kāds sods draud par šī noteikuma pārkāpšanu, esi nonācis pie pareizā raksta!

1. decembris – datums, kas jāatceras visiem autovadītājiem

Jautāsi – kāpēc? Jo no 1. decembra līdz 1. martam automašīnai obligāti jābūt aprīkotai ar ziemas riepām, un to nosaka likums. Bet vai tas nozīmē, ka ziemas riepu montēšanu droši var atlikt līdz 30. novembra pievakarei? Nebūt ne, jo, iestājoties aukstam laikam un ceļa segumam arvien biežāk esot klātam ar ūdeni, sniegu vai ledu, vasaras riepas vairs nespēj nodrošināt vajadzīgo saķeri ar ceļu. Par riepu nomaiņu vajadzētu domāt jau tad, kad termometra stabiņš sāk rādīt mazāk par +7 grādiem – zemākā temperatūrā ziemas riepas uzrāda savu labāko veiktspēju.

Taču svarīgs ir vēl viens aspekts, kas arī noteikts likumdošanā – ja vasaras riepu minimālais pieļaujamais protektora dziļums ir 1,6 mm, ziemas riepām tas ir lielāks, proti, 4 mm. Tomēr nevajadzētu gaidīt brīdi, kad protektora dziļums sasniedzis minimumu. Jo protektora rievas ir dziļākas, jo labāk riepas spēs novadīt uz ceļa esošo ūdeni un sniegu, līdz ar to braukšanu padarot drošāku (salīdzinājumam – jaunu ziemas riepu protektora dziļums parasti ir 8 līdz 10 milimetri).

Un vēl – ja ikdienā sanāk pārvietoties pa īpaši piesnigušiem vai apledojušiem ceļiem, lieti noderēs riepas ar radzēm, taču arī šeit jāņem vērā vairāki aspekti:

- Radžotas riepas atļauts izmantot no 1. oktobra līdz 1. maijam;

- Vienam automobilim vienlaicīgi nevar būt gan radžotas, gan neradžotas riepas.

Turklāt atceries, ka riepas ar radzēm vairākās valstīs ir aizliegts izmantot vispār, tāpēc, ja esi ieplānojis braukt ārpus Latvijas, pārliecinies, vai to pieļauj galamērķa valsts likumdošana!

Kādi ir sodi par neatbilstošu riepu izmantošanu?

20191105-1620-ziemas-riepas-2.jpg

Foto: Pexels.com

Kā jau ikviens noteikumu pārkāpums, arī neatbilstošu riepu izmantošana ceļu satiksmē tiek sodīta:

- Braukšana no 1. decembra līdz 1. martam ar transportlīdzekli, kas nav aprīkots ar ziemas riepām – 30 EUR naudas sods un 1 soda punkts;

- Nepietiekams riepu protektora dziļums vai riepu bojājums, kas apdraud drošību – 15–55 EUR naudas sods vadītājam, 55–140 EUR naudas sods automašīnas īpašniekam (juridiskai personai sods sasniegs 70–700 EUR) un 1 soda punkts;

- Braukšana no 1. maija līdz 1. oktobrim ar automašīnu vai autobusu, kas aprīkots ar radžotām riepām – 30 EUR naudas sods.

Protams, arī soda punkti un nākšanās patukšot maciņa (bankas konta) saturu ir labs iemesls, lai jau laicīgi veiktu riepu maiņu, taču galvenais faktors ir un paliek drošība – vienmēr atceries, ka, izmantojot nepiemērotas riepas savam auto, Tu apdraudi ne tikai sevi, bet arī citus ceļu satiksmē iesaistītos!

Neatliec ziemas riepu iegādi līdz pēdējam brīdim – tā Tu ne tikai parūpēsies, lai ziemai būtu gatavs jebkurā brīdī, bet arī aiztaupīsi stresu, ko rada garās autobraucēju rindas pie veikaliem un servisiem novembra beigās. Kvalitatīvas ziemas riepas plašā izvēlē komplektā ar patīkamām cenām atradīsi viedveikalā 1a.lv!