Uzņēmums “Kärcher” sadarbībā ar Rīgas pieminekļu aģentūru īstenojis ikgadējo pieminekļa tīrīšanas projektu un tā ietvaros attīrīja un jaunu elpu piešķīra vides skulptūrai “Rīgai 800”, kas atrodas K. Ulmaņa gatves un Lielirbes ielas krustojumā. 

Skulptūra tika atbrīvota no sāls un smilšu nosēdumiem, kā arī no izmešu piesārņojuma. 

Uzņēmums pieminekļu tīrīšanas projektu realizē brīvprātīgi no saviem līdzekļiem. Vides skulptūras “Rīgai 800” tīrīšanas darbos ieguldīti vairāk nekā 2000 eiro. Savukārt kopā līdz šim uzņēmums pieminekļu tīrīšanas projektā investējis jau vairāk nekā 10 000 eiro.

“Priecājāmies par iespēju veikt tīrīšanas darbus, lai sakoptu vides skulptūru “Rīgai 800”, kas veidota kā bezgalības simbols, norādot uz Rīgas nebeidzamo attīstību. Esam gandarīti sniegt savu ieguldījumu kultūras mantojuma saglabāšanā, veltot šim procesam savu pieredzi, tehnoloģijas un resursus. Šoreiz, lai notīrītu sāls un smilšu nosēdumus, tīrīšanā tika izmantots jaudīgs benzīna augstspiediena tīrītājs ar karsto ūdeni, kā arī piemeklēti specializēti tīrīšanas līdzekļi izmešu piesārņojuma noņemšanai,” stāsta Andrejs Masulis, “Kärcher Latvija” valdes priekšsēdētājs.

Latvijā uzņēmums pieminekļu tīrīšanas projektu realizējis jau vairākus gadus. Līdz šim kopumā ir notīrīti četri pieminekļi un skulptūras, tostarp ebreju glābējiem veltītais piemineklis “Memoriāls ebreju genocīda upuriem. Sinagogas drupas. Piemineklis ebreju glābējiem” un piemineklis Latviešu strēlniekiem Strēlnieku laukumā. Savukārt 2015. gadā uzņēmums iesaistījās Brīvības pieminekļa apakšējās daļas tīrīšanā, izmantojot ļoti augstas gaisa plūsmas un sausā ledus (CO2) mikrogranulu iekārtu. 

Attīrīšana ar sausā ledus mikrogranulu iekārtu ir ļoti dārga metode, taču šādos gadījumos, kad parafīns no svecēm pielīp pie porainā materiāla, piemēram, granīta vai asfalta, nav citas pietiekami efektīvas metodes. Ar sausā ledus metodi parafīnu var pilnībā notīrīt no pieminekļa virsmas, kā arī citām jutīgām virsmām, kur ūdens lietošana var nebūt ieteicama vai iespējama.

Nupat attīrītā vides skulptūra “Rīgai 800” ir veidota no nerūsējošā tērauda. Lai gan nosaukums liecina, ka tas ir nerūsējošais tērauds, šādam materiālam var veidoties virsējā slāņa korozija jeb rūsa. Tā kā “Rīgai 800” atrodas intensīvas satiksmes noslogotā vietā, uz vides skulptūras ļoti izteikti bija vērojams atmosfēras un autotransporta izmešu piesārņojums. Tādēļ uzņēmums izmantoja īpaši jaudīgu iekārtu tīrīšanai ar karsto ūdeni, ko uzņēmums līdz šim nebija izmantojis citu pieminekļu tīrīšanā, kā arī speciālu ķīmiju, kas piemērota metālam.

“Pieminekļi, tai skaitā vides skulptūras, memoriāli un piemiņas vietas, ir vieni no pilsētvides ievērojamiem elementiem. Tā veidojas katras vietas autentiskums. Līdz ar to ir ļoti svarīgi par šiem objektiem uzņemties regulāras rūpes, apkopes un restaurācijas darbus. Katru gadu Aģentūra veic visu pieminekļu, vides skulptūru un memoriālu aprūpi. Īpaši apsveicama ir uzņēmuma iniciatīva iesaistīties un pielikt savus pūliņus vēstures mantojuma uzturēšanā un saglabāšanā,” uzņēmuma iniciatīvu komentē Daina Pērkone, Rīgas pieminekļu aģentūras pārstāve.