Dānijas vadošais enerģētikas uzņēmums Orsted plāno būvēt piekrastes vēja parku Latvijas un Igaunijas teritorijā.

Tas ir pārrobežu projekts, kura ietvaros plānots vēja turbīnas jūrā uzstādīt gan Latvijas, gan Igaunijas teritorijā, intervijā DB norāda Orsted tirdzniecības vadītājs Eiropā Pīters Oblings (Peter Obling). Viņš stāsta, ka pašlaik Orsted plānus izvērtē Latvijas un Igaunijas Ministru kabinetos. Ja projekts tiks apstiprināts tādos apmēros, kā esam ieplānojuši, tad runa ir par ieguldījumiem vairāku miljardu eiro apmērā, atklāj P. Oblings. 

Nesen Orsted uzsāka sadarbību AS Eesti Energia, lai kopā attīstītu piekrastes vēja parku projektus Baltijā. Vai tas nozīmē, ka tuvāko gadu laikā šādus vēja parkus varēsim redzēt arī Latvijā? 

Es noteikti ceru, ka jā. Orsted ir viens no pasaules līderiem piekrastes vēja parku projektu attīstīšanā, un mums ir pieredze vēja parku būvniecībā jūrā un piekrastes zonā vairākās pasaules valstīs, tajā skaitā Dānijā, Lielbritānijā, Vācijā, Nīderlandē, Amerikas Savienotajās Valstīs un Taivānā. Ja runājam tieši par Latviju, tad šobrīd vēl ir dažas nianses, kas ir jāsakārto. Pašlaik ar Eesti Energia, kā arī Latvijas un Igaunijas regulatoriem strādājam pie normatīvā regulējuma, kas mums ļautu šādas stacijas būvēt, izveides. Ja tas tiks izdarīts un mēs saņemsim visas nepieciešamās atļaujas, lai varētu uzstādīt turbīnas, sāksim darbu, jo Latvijas potenciāls, mūsuprāt, ir ļoti liels. Ja visi neskaidrie jautājumi tiks atrisināti, es ceru, ka 2030. gadā mēs jau varēsim redzēt pirmās Orsted vēja stacijas Latvijā un Igaunijā. 

Kurās vietās Latvijā šie vēja parki varētu atrasties? 

Pašlaik mēs esam iesnieguši vienu pieteikumu projektam, kas tiek izvērtēts. Tas nozīmē, ka pagaidām mēs vēl nevaram runāt konkrēti, jo nav garantijas, ka mūsu projekts tiks apstiprināts. Varu pateikt tikai to, ka esam izvēlējušies teritoriju, kas, mūsuprāt, būtu atbilstoša piekrastes vēja stacijas būvniecībai. Ja Ministru kabinets šo projektu apstiprinās, tad arī sāksim darboties. Jāpiebilst, ka tas ir pārrobežu projekts, kura ietvaros plānots vēja turbīnas jūrā uzstādīt gan Latvijas, gan Igaunijas teritorijā. 

Kādu summu plānojat ieguldīt šī vēja parka būvniecībā? 

Pagaidām neesam nonākuši pie konkrētiem cipariem, jo tie ir atkarīgi no vēja elektrostacijas lieluma. Ja šis projekts tiks apstiprināts tādos apmēros, kā esam ieplānojuši, tad runa ir par vairākiem miljardiem eiro.

Visu interviju lasiet 16.novembra žurnālā Dienas Bizness!

ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!