Lietuvas valstij piederošais naftas produktu un sašķidrinātās dabasgāzes termināļu operators "Klaipedos nafta" nolēmis atlikt sašķidrinātās dabasgāzes (LNG) termināļa jaudas paplašināšanas projektu. 

"Izvērtējot zemo interesi par jaudām ilgtermiņā pēc 2033.gadsa un iespējamo sašķidrinātās dabasgāzes piedāvājuma pieaugumu reģionā, kā arī citus riskus, "Klaipedos nafta" nolēma atlikt termināļa jaudas attīstības projektu," teikts piektdien publicētajā uzņēmuma paziņojumā presei.

Tikai viena no septiņiem uzņēmuma piedāvātajiem četru teravatstundu (TWh) gada jaudas paketēm 2033.-2044. gadam pašlaik ir pārdota. 

"Klaipedos nafta" komercdirektors Mindaugs Naviks to skaidro ar jaunu LNG termināļu būvniecību Eiropā un ģeopolitisko nestabilitāti.

"Visi šie apstākļi saīsina plānošanas horizontu, tāpēc tikai dažas organizācijas - vismaz pašlaik - ir gatavas uzņemties saistības uz 20 gadiem uz priekšu," viņš norādīja. 

"Klaipedos nafta" ģenerāldirektors Darjus Šilenskis augustā paziņoja, ka Lietuva apsver iespēju palielināt LNG uzglabāšanas un regazifikācijas kuģa (FSRU) "Independence" ikgadējo regazifikācijas jaudu no 3,75 miljardiem kubikmetru līdz 5 miljardiem kubikmetru, kas ir mazāk nekā sākotnēji apsvērtā paplašināšana līdz 6,25 miljardiem kubikmetru.

Lietuvas enerģētikas ministrs Daiņus Kreivis 2022.gada aprīlī paziņoja, ka Lietuva izvērtē LNG termināļa paplašināšanas finansēšanas iespējas, piebilstot, ka tās būs atkarīgas no tā, vai ieguldījumi atmaksāsies.

Tajā laikā Lietuva pārtrauca Krievijas gāzes importu pa cauruļvadiem, atstājot tikai tranzītu uz Kēnigsbergu (Karaļaučiem).

"Klaipedos nafta" piektdien arī paziņoja, ka tā ir piešķīrusi LNG termināļa papildu trīs TWh gada jaudas paketes 2025-2032 gadam Lietuvas minerālmēslu rūpnīcai "Achema", Igaunijas enerģētikas grupai "Elenger" ("Eesti Gaas") un Norvēģijas enerģētikas uzņēmumam "Equinor".

Jau ziņots, ka "Klaipedos nafta" zaudējumi pērn samazinājās līdz 5,5 miljoniem eiro salīdzinājumā ar 64 miljonu eiro zaudējumiem 2021.gadā. Grupas ieņēmumi pērn salīdzinājumā ar 2021.gadu pieauga par 25,9%, sasniedzot 77,8 miljonus eiro, savukārt uzņēmuma konsolidētā peļņa pirms procentiem, nodokļiem un amortizācijas (EBITDA) palielinājās par 36% līdz 35,5 miljoniem eiro.

"Klaipedos nafta" akcijas kotē Viļņas biržas oficiālajā sarakstā. Lietuvas valstij pieder 72,47% "Klaipedos nafta" akciju, koncernam "Achemos grupe" - 10,43% akciju.