Viedās un energoefektīvās pilsētvides tehnoloģiju asociācijas valdes loceklis un “Baltijas Elektro Sabiedrība” SIA valdes priekšsēdētājs Edgars Bergholcs norāda, ka tik lielu privātmāju īpašnieku aktivitāti saules paneļu uzstādīšanā kā šogad pirmajos četros mēnešos varēja novērot tikai buma laikā 2022.gadā. 

Asociācijas vērtējumā pieprasījums bija līdz pat divām reizēm augstāks nekā pērn vidēji. Pieprasījuma pieaugums sācies pērn novembrī, un tas saistīts ar neto uzskaites sistēmas regulējuma maiņu, kas paredz, ka no šī gada 1.maija privātmāju īpašniekiem būs iespēja pieslēgties tikai neto norēķinu sistēmai.

Vienlaikus asociācija norāda, ka valsts un nozare ir spērusi būtisku soli, lai arī pēc tam piedāvātu alternatīvu šai neto uzskaites sistēmai, un tās ir uzkrājošās saules baterijas jeb akumulatori, kas ļauj saglabāt saražoto elektrību un to tērēt vai nodot tīklā pēc saviem ieskatiem. Šobrīd atbildīgā Klimata un enerģētikas ministrija (KEM) strādā pie regulējuma, lai ieviestu finansiālu atbalstu elektroenerģijas uzglabāšanas iekārtu iegādei mājsaimniecībām, kuras uzstāda saules paneļus.   

“Mēs kā nozare bijām gatavi, ka palielināsies pieprasījums pēc saules paneļu uzstādīšanas, bet nebijām paredzējuši to tik apjomīgu, kā arī vēl līdz pēdējam brīdim. Arvien uzņēmumi saņem jautājumus, vai vēl var uzspēt ietrāpīt neto uzskaites sistēmā, kas saskaņošanas procedūras dēļ ar atbildīgajām iestādēm visticamāk vairs nav īstenojams. Prognozējam, ka pēc maija būs pieprasījuma kritums, bet situācija stabilizēsies un saglabāsies pagājušās sezonas līmenī. Saražotās enerģijas uzkrājošās baterijas ir laba alternatīva, turklāt drīzumā gaidāms valsts atbalsts arī šai pozīcijai. Protams, mēs novērtētu, ja šī regulējuma pieņemšana notiktu ātrāk”, atzīst Edgars Bergholcs, Viedās un energoefektīvās pilsētvides tehnoloģiju asociācijas valdes loceklis un “Baltijas Elektro Sabiedrība” SIA valdes priekšsēdētājs.

Asociācija norāda, ka neskatoties uz lielo saules paneļu pieprasījumu pēdējā pusgada laikā, nozare mājsaimniecībām varēja nodrošināt īsus izpildes termiņus bez būtiskām gaidīšanas rindām. Pozitīvi faktori, kas to veicināja, bija arī iekārtu pieejamība noliktavās un lielo ražotāju ārvalstīs spēja tos saražot termiņā, atšķirībā no 2022.gada, kad bija vērojams izteikts produkcijas trūkums noliktavās un ražotāju piegāžu aizkavēšanās. Šogad arī laikapstākļi ziemā bija vairāk vai mazāk labvēlīgi operatīvai darbu veikšanai. 

Savukārt baterijas saules paneļiem ļaus saražoto elektroenerģiju uzkrāt un nenodot kopējā tīklā. Dienas laikā saražoto elektroenerģiju varēs patērēt vakara un nakts stundās vai uzkrāt vēlākam laikam. Šobrīd KEM izstrādātais regulējums paredz, ka valsts maksimālais atbalsta apmērs elektroenerģijas akumulācijas iekārtai jeb baterijām būs līdz 2,5 tūkstošiem eiro, un tas attieksies tikai uz tām mājsaimniecībām, kuras vēl tikai plāno kļūt par mikroģeneratoriem. Atbalsts segs tikai daļu no mājsaimniecības vajadzībām nepieciešamās akumulācijas ietilpības – normāli mājsaimniecībai vajadzētu akumulatorus ar 12 – 15 kWh ietilpību, bet šis atbalsts vairāk atbilst akumulatoriem ar 5 – 6 kWh ietilpību. Līdz ar to atbalsts būs daļējs, līdzīgi kā tas ir ar saules paneļiem.

Šobrīd tirgū vidēji saules paneļu akumulatoru cenas privātmājām svārstās no 700 – 6000 eiro, atkarībā no ražotāja, kvalitātes un enerģijas uzkrāšanas kapacitātes. Asociācija iesaka pievērst uzmanību arī tādam faktoram kā akumulatoru garantijas ilgums, lai neveidotos situācija, ka īsā laika posmā ir jāmaina baterijas. Optimālais akumulatoru garantijas laiks ir 10 gadi, bet tirgū ir zemas kvalitātes iekārtas, kurām garantijas laiks ir pat zem pieciem gadiem. Tas ir riskanti, jo saules paneļu kalpošanas laiks ir 25 gadi, kas nozīmē, ka var nākties nomainīt elektroenerģiju uzkrājošās baterijas pat vairākkārt.

Līdzīgi kā ar saules paneļiem visefektīvāk būtu izvēlēties akumulatora ietilpību, atbilstoši enerģijas patēriņam. Turklāt baterijas saules paneļiem var papildināt ar papildus jaudām, ja, privātmājas īpašnieks, ir nolēmis palielināt saules paneļu skaitu. Vienlaikus asociācija vērš uzmanību, ka daļai mājsaimniecību, kas uzstādīja saules paneļus līdz šim, var nebūt tehniski iespējams pievienot saules baterijas invertoriem. Parasti jau profesionāļi šādu iespēju nodrošināja, bet tirgū darbojās arī tā dēvētās “viendienīšu” kompānijas, kuras vairāk koncentrējās uz ātru peļņu un lētu piedāvājumu bez jebkādas atbildības.

Ar šī gada 1.maiju sāks darboties neto norēķinu sistēma, kas paredz mājsaimniecībai ar saules paneļiem savstarpējos norēķinus naudas izteiksmē. Respektīvi, mājsaimniecību saražoto elektroenerģiju operators iepirks par tā brīža cenu, savukārt mājsaimniecības savam patēriņam iepirks elektroenerģiju no tīkla par faktiskajām tirgus cenām. Mājsaimniecības, kuras uzstādījušas saules paneļus un šobrīd lieto neto uzskaites sistēmu (ņem vērā saražotās un mājsaimniecības vajadzībām iztērētās KWh), to varēs izmantot līdz 2029. gada 28. februārim. Pēc tam darbosies tikai neto norēķinu sistēma.