AS "Latvijas gāze" valdes locekļi Aigars Kalvītis, Elita Dreimane un Egīls Lapsalis ar tiem piederošas speciāla mērķa kompānijas SIA "Energy Investments" palīdzību iegādājušies 28,97% "Latvijas gāzes" akciju, liecina kompānijas paziņojums biržai "Nasdaq Riga".

Akciju iegāde notikusi uzsāktā vadības izpirkuma procesā.

Pirkuma darījums noticis starp Luksemburgas investīciju fondu "Marguerite Gas II" un SIA "Energy Investments" par visu "Marguerite Gas II" piederošo 28,97% akciju atpirkumu.

"Latvijas gāzes" vadība norāda, ka vadības izpirkuma process dos iespēju noturēt "Latvijas gāzes" pozīcijas kā vienam no Baltijas enerģētikas līderiem, kā arī būt inovatīvu produktu un pakalpojumu līderim atbilstoši vadošo starptautisko tirgu tendencēm.

Uzņēmuma paziņojumā biržai teikts, ka jaunajās enerģētikas tirgus realitātēs pastāv nepieciešamība nodrošināt sabalansētu dažādu energoresursu produktu pieejamību, vienlaikus piedāvājot arī adekvātas un konkurētspējīgas enerģētikas izmaksas Latvijas ražošanas uzņēmumiem. Tāpat uz ilgtermiņu vērsta politika paredz iespējas nodrošināt Latvijas mājsaimniecību pieprasījumu bez dramatiskiem cenu kāpumiem par gāzi vai citiem enerģijas avotiem.

"Latvijas gāzes" pārstāvji norāda, ka iecerētā vidējā termiņa uzņēmuma stratēģija prasīs ievērojamas finanšu investīcijas. Vadības komanda ir uzsākusi darbu pie jaunas uzņēmuma stratēģijas izstrādes, kas nozīmē arī iespēju apgūt atjaunojamo energoresursu tirgus daļu Baltijas valstu tirgū.

"Latvijas gāzes" valdes priekšsēdētājs Kalvītis norāda, ka uzskata par veiksmīgu šādu tālāko notikumu attīstības gaitu vadības izpirkuma procesā, lai Latvijas kapitālam būtu vismaz noteicošais un kontrolējošais pārsvars uzņēmumā.

"Noslēgtais 28,97% uzņēmuma akciju iegādes darījums ir pirmais veiksmīgais posms, kuru uzņēmuma vadības komanda plānojusi vadības izpirkuma procesa realizācijā. Turpmākie vadības izpirkuma procesa soļi tiks īstenoti atkarībā no Latvijas vietējā kapitāla atsaucības un iespējamām sarunām ar finansētājiem un vidēja termiņa ieguldītājiem," pauž Kalvītis.

Vienlaikus izpirkuma procesa gaitā "Latvijas gāzes" padomi atstāj trīs tās līdzšinējie locekļi, tostarp Nikolass Merigo Kuks, Pēteris Hanss Florens un Ēriks Atvars.

Uzņēmuma paziņojumā biržai teikts, ka "Latvijas gāzes" padome turpinās darboties nepilnā sastāvā līdz nākamajam akcionāru lēmumam un minētās izmaiņas uzņēmuma padomes sastāvā neietekmēs lēmumu pieņemšanas procesu "Latvijas gāzes" ikdienas darbā, jo nepieciešamais kvorums padomē būs nodrošināts atbilstoši uzņēmuma statūtiem.

Jau ziņots, ka "Latvijas gāzes" apgrozījums 2022.gadā bija 702,604 miljoni eiro, kas ir par 32,5% vairāk nekā 2021.gadā, bet kompānijas peļņa pieauga vairākkārt un sasniedza 40,824 miljonus eiro.

"Latvijas gāzes" lielākie akcionāri ir Krievijas "Gazprom" (34%), SIA "Energy Investments" (28,97%), Vācijas kompānija "Uniper Ruhrgas International GmbH" (18,26%) un SIA "Itera Latvija (16%).