Latvijas Vēja enerģijas asociācija uzskata, ka tiesas lēmums apmierināt SIA "Pienava wind" pieteikumu un atzīt Tukuma novada domes lēmumu par prettiesisku, kā arī uzdot labot to, izsniedzot atļauju vēja elektrostaciju parka būvniecībai, ir precedents, kas veicinās straujāku vēja enerģijas attīstību Latvijā.

Vienlaikus ļoti būtiski ir arī veicināt konstruktīvu dialogu starp attīstītājiem un Latvijas pašvaldībām, lai šādas tiesvedības notiktu pēc iespējas retāk.  

“Vēja nozare ļoti gaidīja šo tiesas lēmumu. Neapšaubāmi esam gandarīti, ka tas ir attīstītājam pozitīvs un apliecina, ka pašvaldību vadītājiem ir būtiski pieņemt racionālus un pamatotus lēmumus, domājot par reģiona attīstību. Tomēr jāuzsver, ka tiesu darbiem būtu jābūt tiešām galējam risinājumam, un ticam, ka konsenss būtu panākams likuma ietvaros, iesaistītajām pusēm sēžot pie sarunu galda, izdiskutējot un atrodot pieņemamāko un izdevīgāko sadarbības formu,” saka Latvijas Vēja enerģijas asociācijas vadītājs Andris Vanags. 

Jāatgādina, ka Vides pārraudzības valsts birojs SIA "Eolus" 2019. gadā izdeva atzinumu par vēja elektrostaciju parka "Pienava" būvniecības ieceres ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojumu, kurā atļāva izbūvēt vēja turbīnas. Tukuma novada Dome aizvadītā gada martā noraidīja vēja elektrostaciju parka "Pienava" būvniecību Tukuma novadā, savukārt, SIA “Eolus” šo lēmumu pārsūdzēja tiesā.

Š.g. 27. jūlijā Administratīvā rajona tiesa apmierināja pieteikumu un atzina Tukuma novada domes 2020. gada 25. marta lēmumu par prettiesisku, kā arī uzdeva Tukuma novada domei izdot SIA “Pienava wind” labvēlīgu administratīvo aktu, ar kuru tiktu akceptēta SIA „Pienava wind” paredzētā darbība – vēja elektrostaciju parka "Pienava" būvniecība Tukuma novadā.

“Valstī nevajadzētu veidoties situācijai, kurā pašvaldība var apšaubīt un noraidīt Latvijas kompetentākās institūcijas, šajā gadījumā – Vides pārraudzības valsts biroja, lēmumu par kāda projekta ietekmes uz vidi novērtējumu. Tas ne tikai sūta nepareizu signālu visai vēja enerģijas nozarei, bet kopumā grauj valsts tiesiskuma principus. Ļoti svarīgi arī valstiskā līmenī veicināt izpratni par vēja enerģijas nozīmi, ieguvumiem un kliedēt sabiedrības apziņā patiešām dziļi iesēdušos mītus,” papildina A. Vanags.

Lai veicinātu vēja parku attīstītāju sadarbību ar pašvaldībām, patlaban Latvijas Vēja enerģijas asociācija ir uzsākusi sarunas ar dažādām institūcijām, to skaitā LR Ekonomikas ministriju, Latvijas Pašvaldību savienību, LR Vides un reģionālās attīstības ministriju, par pašvaldības motivējošu mehānismu izstrādi. Kā iespējami risinājumi ir, piemēram, “dalīšanās ar peļņu”, noteiktu tās daļu novirzot īpašā fondā pašvaldības teritorijā dzīvojošo iedzīvotāju konkrētu problēmu risināšanai, vai, atcelta pārvades un sadales maksa lielākajiem un energointensīvākajiem uzņēmumiem konkrētajā pašvaldībā, kur darbojas vēja elektrostaciju parks.  

Kā ziņots, vēja parku "Pienava Wind" veidos 22 vēja turbīnas, tā izveidei paredzētās investīcijas sasniegtu aptuveni 150 miljonus eiro. Šī būtu viena no līdz šim lielākajām privātajām investīcijām Latvijas enerģētikas sektorā, radot ievērojamus ekonomiskos un sociālos ieguvumus Tukuma novada pašvaldībai un valstij kopumā.