Ja mājoklim ir dabasgāzes apkure, tad ziemas pavadīšana Taizemē būs lētāka nekā ziemošana Latvijā.

Visai ilgstoši galvenais Latvijas iedzīvotāju skaita sarukuma cēlonis bija starptautiskā ilgtermiņa migrācija – Latvijas iedzīvotāju aizceļošana uz valstīm ar lielākām ienākumu iespējām. Atbilstoši Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem, 2016. gadā Latvijā piedzima 21,8 tūkstoši bērnu, bet mirušo skaits bija 27,8 tūkstoši. 

Dabiskā pieauguma (dzimušo skaits mīnus mirušo skaits) ietekmē Latvijas iedzīvotāju skaits samazinājās par 5982 cilvēkiem. Tajā pašā 2016. gadā ilgstošai palikšanai uz ārzemēm no Latvijas izbrauca 20,4 tūkstoši iedzīvotāju, bet ilgstošai palikšanai Latvijā no ārzemēm iebrauca 7,6 tūkstoši personu. Ilgtermiņa starptautiskās migrācijas ietekmē (no ārzemēm iebraukušo cilvēku skaits mīnus uz ārzemēm izbraukušo iedzīvotāju skaits) Latvijas iedzīvotāju skaits samazinājās par 12 859 cilvēkiem. No tā izriet, ka 2016. gadā iedzīvotāju skaita samazināšanās cēlonis 68% gadījumu bija iedzīvotāju aizceļošana uz ārzemēm, bet 32% gadījumu – mirstības pārsvars pār dzimstību (negatīvais dabiskais pieaugums). 

Kādi izskatījās iedzīvotāju skaita samazināšanās cēloņi pagājušajā gadā? Atbilstoši CSP datiem, 2021. gadā Latvijā bija rekordliela mirstība. Viena gada laikā nomira vairāk nekā 33,6 tūkstoši iedzīvotāju. Visticamāk, ka tik lielas mirstības cēlonis bija gan saslimstība ar Covid, gan arī tas, ka Covid noteikto ierobežojumu laikā, lai glābtu tikai Covid pacientus, citu slimību un infekciju pacientiem bija būtiski ierobežotas iespējas saņemt medicīnisko palīdzību pat kritiskos gadījumos, kā arī tās bija divu pandēmijas ierobežojumu gadu neveselīgā dzīvesveida sekas. Vienlaikus 2021. gads Latvijā iezīmējās ar rekordzemu dzimstību. Gada laikā piedzima tikai 17,3 tūkstoši bērnu. Līdz ar to 2021. gadā dabiskā pieauguma ietekmē (dzimušo skaits mīnus mirušo skaits) Latvijas iedzīvotāju skaits samazinājās par 16 369 cilvēkiem.

Visu rakstu lasiet 22.novembra žurnālā Dienas Bizness!

ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!