Latvijas lielākā uzņēmēju biedrība Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK), izvērtējot jaunākos LTRK indeksa datus par uzņēmēju noskaņojumu šī brīža ekonomiskajos apstākļos, norāda, ka uzņēmēju optimisms pieaug, iezīmējot labāko noskaņojumu kopš 2019.gada janvāra. 

Tomēr šis rādītājs vairāk demonstrē noskaņojumu un cerības par uzņēmējdarbības vidi un valsts ekonomikas apstākļiem nākotnē, jo esošā situācija tiek vērtēta piesardzīgi - valsts ekonomisko aktivitāti novērtējot vien ar 39.6 punktiem. Svarīgi šo nākotnes optimismu nenobremzēt un nesagraut, bet gan stiprināt, ieklausoties uzņēmēju un tos pārstāvošo organizāciju rekomendācijās.

LTRK un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS veiktajā 2025.gada 2. ceturkšņa LTRK indeksa pētījumā noskaidrots, ka salīdzinājumā ar iepriekšējiem datiem, šajā laika posmā indeksa vērtība ir palielinājusies par 2 punktiem un tā ir atgriezusies virs 50 punktu atzīmes, liecinot par pieaugošu uzņēmēju optimismu. Pēdējo reizi šāds optimisma rādītājs bija vērojams vēl pirms Covid 19 pandēmijas un tai sekojošajiem ekonomikas izaicinājumiem. Šo rādītāju veido lielākoties uzņēmēju pozitīvās cerības par valsts ekonomiskās situācijas un uzņēmējdarbības vides uzlabošanos nākotnē. Šobrīd ir īpaši svarīgi, lai valdības veidotāji nepieviltu uzņēmēju cerības un pieņemtu lēmumus, kas sekmētu ekonomikas un biznesa attīstību.

Apskatot uzņēmumus pēc darbinieku skaita, optimistiski noskaņoti ir tikai lielie uzņēmumi, bet pesimistiskākie ir mikrouzņēmumi. Neskatoties uz to, salīdzinot ar 2024.gada 4. ceturksni, uzņēmēju noskaņojums ir palielinājies visās uzņēmumu grupās. Aplūkojot indeksa vērtības uzņēmumu grupās pēc kapitāla izcelsmes, vērojams, ka 2025.gada 2. ceturksnī optimistiski noskaņoti tie uzņēmēji, kuru uzņēmumos pārstāvēts vietējais un ārvalstu kapitāls vai tikai ārvalstu kapitāls. Raugoties nozaru griezumā, pozitīvi noskaņoti ir būvniecības, pakalpojumu un ražošanas uzņēmumi.

Vērtējot apakšindeksu rādījumus, pozitīvs uzņēmēju noskaņojums vērojams attiecībā uz konkurenci nozarē, uzņēmuma apgrozījumu, investīciju apjomu, uzņēmuma finansiālo stāvokli, darbinieku skaitu un rentabilitāti. Savukārt pesimistisks skatījums saglabājas uz ekonomisko aktivitāti nozarē un vispārējo ekonomisko aktivitāti valstī.

LTRK tagadnes indeksa vērtība 2025.gada 2. ceturksnī ir 48.62, kas liecina par mēreni pesimistisku pašreizējās situācijas vērtējumu, tomēr šis ir augstākais rādītājs kopš 2020.gada 1. ceturkšņa. Savukārt nākotnes indeksa vērtība 2025.gada 2. ceturksnī ir 52.79 punkti, kas liecina par mērenu uzņēmēju optimismu attiecībā uz tuvāko nākotni.

LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš norāda: "LTRK indeksa jaunākie rezultāti apliecina, ka uzņēmēji ir sākuši skatīties uz nākotni ar lielāku pārliecību. Šī pozitīvā tendence ir kā nākotnes fotogrāfija - ieskats tajā, kādu uzņēmējdarbības vidi mēs varam veidot. Nesagraujam uzņēmēju cerības, valsts vadītājiem ir jāizdara savi mājasdarbi, uz kuriem LTRK politiķiem nemitīgi norāda: birokrātijas mazināšana, uzņēmējus motivējoša nodokļu politika, valsts drošības stiprināšana, konkurences neitralitāte, investīciju piesaiste un eksporta veicināšana. Tad nākotnē uzņēmēju pieaugošais optimisms varētu atspoguļoties arī IKP pieaugumā."

LTRK indekss ir indikators, kas raksturo Latvijas uzņēmēju kopējo noskaņojumu - cik tas kopumā ir optimistisks vai pesimistisks. LTRK Indeksa komponenti ļauj arī atsevišķi analizēt datus par uzņēmēju vērtējumu pašreizējai situācijai un prognozēm tuvākajai nākotnei, kā arī par dažādiem aspektiem, kas saistīti ar uzņēmumu darbības rādītājiem valstī. Pētījumā 2025.gada 2. ceturksnī piedalījās 750 uzņēmēji visā Latvijā.