
Nodokļu nomaksas disciplīna uzlabojas, ir mazāk tiesvedību, vienlaikus pieaudzis piešķirto nodokļu samaksas termiņa pagarinājumu skaits, pašlaik uzmanības fokusā domāšanas maiņa nodokļu administrācijā un administratīvā sloga mazināšanā.
To intervijā Dienas Biznesam stāsta Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Baiba Šmite-Roķe. Viņa norāda, ka tiek ieviesta jauna politika, kuras pamatā ir uzstādījums — nodokļu administrācija ir neliela, bet efektīva, jēgpilna valsts pārvaldes iestāde, kuras uzdevums nav tikai un vienīgi nodokļu iekasēšana, bet arī servisa sniegšana nodokļu un muitas jomā.
Fragments no intervijas
Kāda ir nodokļu nomaksas disciplīna, kā tā mainījusies pēdējo gadu laikā?
Lai arī pēdējo sešu gadu laikā ir bijušas dažādas pārmaiņas, tomēr nodokļu saistību labprātīga izpilde ir saglabājusies 60% līmenī. Jā, ir bijušas svārstības, jo 2020. gadā šis rādītājs saruka līdz 58%, taču jāņem vērā, ka tajā gadā ieradās Covid-19 pandēmija, kuras apturēšanai tika ieviesti dažādi ierobežojumi, vairākām sfērām saimnieciskā darbība bija pat pilnībā aizliegta. Savukārt jau pēc gada — 2021. gadā -nodokļu saistību labprātīga izpilde bija 61% līmenī, ko 2022. gadā atkal uz leju novilka Krievijas invāzija Ukrainā un ar to saistīto sankciju ieviešana tirdzniecībai ar attiecīgo preču un pakalpojumu grupām, kā arī sekojošais inflācijas straujais kāpums. 2024. gadā nodokļu saistību labprātīga izpilde ir atgriezusies 60% līmenī, kādā tā bija arī 2019. gadā. Būtībā nodokļu saistību izpildes līmenis rāda, ka 60% spēj sekmīgi samaksāt paredzētos nodokļus, savukārt 40% ir tādi, kuriem ir nodokļu parādi — ir kādas īslaicīgas problēmas, ir piešķirti nodokļu nomaksas termiņa pagarinājumi un ne tikai. Jāuzsver, ka minētie 40% nenozīmē, ka tie nemaksā nodokļus, bet gan to, ka viņiem ir radušies kādi sarežģījumi samaksāt paredzētos nodokļus likumos paredzētajos termiņos pilnā apmērā.
Cik daudz personu prasa nodokļu samaksas termiņa pagarinājumu?
Pēdējo piecu gadu laikā ļoti būtiski ir mainījies gan nodokļu samaksas termiņa pagarinājumu piešķiršanas skaits, gan tajos norādītās summas. Proti, 2019. gadā nodokļu administrācija pieņēma 5908 lēmumus par 91,2 milj. eiro nodokļu samaksas pagarinājumu, bet jau Covid-19 laikā – 2020. gadā - pieņemto lēmumu skaits pieauga vairāk nekā 3,5 reizes un sasniedza 21 047 par kopējo summu 326,5 milj. eiro. Tas ir Covid-19 ietekmes efekts, jo daudzās jomās bija lieli saimnieciskās darbības ierobežojumi un pat liegumi. Varbūt ir pārsteidzoši, ka pērn atkal par 12% pieauga lēmumu skaits par termiņa pagarinājumu, sasniedzot 6858 par kopējo summu 174,2 milj. eiro, taču tas ir nodokļu administrācijas aktivitāšu rezultāts. Proti, lai saīsinātu klasisko nodokļu parādnieku sarakstu, VID pastiprināti aicināja slēgt nodokļu samaksas termiņu pagarinājumus uzņēmumiem, kuriem bija riski saistībā ar spēju savlaicīgi veikt atbilstošu nodokļu samaksu. Tieši tāpēc lēmumu skaita pieaugums par nodokļu samaksas termiņa pagarinājumu ir jāvērtē pozitīvi.
Visu interviju lasiet 8.aprīļa žurnālā Dienas Bizness!
Abonēt ir ērtāk: e-kiosks.lv.