Polimēru cauruļu ražošanas uzņēmums “Evopipes” sācis pēdējo gadu vērienīgāko attīstības projektu – uzņēmuma teritorijā Langervaldes ielā tiek būvēta jauna ražotne, informē Jelgavas pilsētas pašvaldība.
Plānots, ka tuvāko gadu laikā tā uzņēmumam ļaus dubultot ražošanas jaudu, paplašināt produktu sortimentu un efektivizēt ražošanu.
SIA “Evopipes” dibināta 2005. gadā, un pašlaik uzņēmums kā viens no vadošajiem polimēru cauruļu ražotājiem Baltijā pazīstams ar daudzveidīgu kabeļu aizsardzības, kanalizācijas drenāžu un spiedvadu sistēmu produktu piedāvājumu. “Pēdējo gadu laikā uzņēmuma apgrozījums ir stabils un gandrīz nemainīgs – mēs sasniedzām maksimumu, ko pie attiecīgās situācijas un ražotnes iespējām var sasniegt. Mūsu mērķis ir augt, tāpēc izvēlējāmies spert stratēģisku soli investīciju virzienā,” norāda uzņēmuma valdes loceklis Edgars Viļķins. Viņš papildina, ka 2023. gadā izstrādāts jaunās ražotnes projekts, bet 2024. gadā sākta 10 000 kvadrātmetru plašas ražotnes būvniecība. Līdzās tai izbūvēta arī noliktavas teritorija.
“Jaunā ražotne sniegs iespēju paplašināt produktu sortimentu un efektivizēt esošo ražošanu. Turklāt tos produktus, ko līdz šim mums nodrošināja apakšuzņēmējs, varēsim ražot paši,” tā E.Viļķins. Viņš papildina, ka šobrīd ražošanas procesā uzsvars tiek likts uz ekstrūzijas tehnoloģiju, bet jaunajā ražotnē tiks izmantota arī augstspiediena liešanas tehnoloģija. Tādējādi pielietotās tehnoloģijas katra ar savām priekšrocībām ļaus būt vēl elastīgākiem dažādu veidu produktu izgatavošanā, tostarp detaļu ražošanā un pielāgošanā.
Plānots, ka jaunā ražotne uzņēmumam ļaus palielināt ražošanas jaudu par 50 procentiem, pakāpeniski paplašinot arī eksporta tirgu. Līdz šim uzņēmums fokusējās uz Baltijas valstu un Ziemeļvalstu tirgiem, bet turpmāk tas virzīsies arī uz citiem ES reģioniem, ar atsevišķu produktu piedāvājumu arī plašākā ģeogrāfijā. Jāpiebilst, ka uzņēmuma eksporta īpatsvars ir ap 70 procentiem no kopējā apgrozījuma.
Jaunās ražotnes būvniecībā jau paveikti 60 procenti darbu, un šobrīd ražotnes telpās tiek lieta betona grīda. Pabeigt būvniecību plānots septembrī, taču pēc tam vēl tiks piegādātas un uzstādītas ražošanas iekārtas. E.Viļķins norāda, ka sākotnēji ražotnes darbā būs ieskriešanās periods, attīstot produktus un strādājot pie klientu piesaistes, bet turpmāk secīgi tiks palielinātas jaudas. Lai arī priekšroka tiks dota automatizētiem risinājumiem, bez papildu darbaspēka tehnoloģiskais process nav iespējams – provizoriski tuvākā gada laikā Jelgavā tas radīs ap 30 darba vietu, aicinot pievienoties komandai ražošanas operatorus un pakotājus.
“Katrs no pieciem uzņēmuma pēdējiem darbības gadiem ir bijis savā veidā sarežģīts, taču jebkura uzņēmēja darba pamatā vienmēr ir spēja pielāgoties situācijai un rast risinājumus. Šobrīd tirgus situācija ir stabilizējusies – aizdevumu likmes samazinās, finanšu resursi kļūst pieejamāki –, tirgus sācis atdzīvoties, taču nākotne aizvien nav pilnvērtīgi prognozējama. Pašreiz ir sākušies tirdzniecības un muitas tarifu kari, kas mainīs globālo tirdzniecību un pieprasījumu. Ja ES teritorijā imports kļūs dārgāks, atsevišķās jomās var būt nepieciešamas jaunas ražošanas jaudas un pieprasījums var pieaugt, taču kādās nozarēs, tieši otrādi, veidosies ražošanas kapacitātes pārpalikumi un pārprodukcija. Jebkurā no situācijām uzņēmuma konkurētspējas veicināšanai ir nepieciešama jaunu produktu izstrāde un efektivitātes paaugstināšana, investīcijas,” rezumē E.Viļķins.
Kopējās jaunā attīstības projekta investīcijas vairāku gadu laikā sasniegs 24 miljonus eiro, un tās plānots atpelnīt 5–7 gados. Jāpiebilst, ka 2023. gadu uzņēmums noslēdza ar 44,35 miljonu eiro apgrozījumu, savukārt gada peļņa sasniedza 7,55 miljonus eiro.