Pirmā auzu dzērienu rūpnīca Baltijā, kurā Igaunijas uzņēmēji ieguldīja vairāk nekā 13 miljonus eiro, sākusi ražošanu Centrāligaunijas pilsētā Tiri.

"Piena alternatīvas, kas izgatavotas no auzām, ir pieaugoša globāla tendence," sacīja Katre Kovaska (Katre Kõvask), YOOK Production AS izpilddirektore, piebilstot, ka galvenie auzu dzērienu patērētāji visur ir līdzīgi, proti, videi draudzīgi cilvēki, vegāni, cilvēki, kuri veselības apsvērumu dēļ nevar dzert govs pienu, un cilvēki ar elastīgu uzturu, kas reizēm lieto arī piena alternatīvas.

“Vienā maiņā spējam saražot līdz 20 miljoniem litru auzu dzērienu gadā, īpašu uzsvaru liekot uz eksportu. Sāksim ar savu vietējo tirgu, Baltiju, bet jau tagad mērķējam, cita starpā, uz Āziju un Persijas līča valstīm, kā arī uz Ziemeļeiropu un Rietumeiropu," skaidroja Katre Kovaska, raksturojot ģeogrāfiskās paplašināšanās perspektīvas. Viņa piebilda, ka konkurence šajā produktu segmentā ir ļoti liela.

"Mēs rūpīgi sekojam tendencēm, esam elastīgi un apņēmušies pastāvīgi uzlabot savu produktu klāstu," sacīja izpilddirektore, piebilstot, ka YOOK izmanto tikai organiskas pilngraudu auzu pārslas un saviem produktiem nepievieno cukurus. Organiskās pilngraudu auzu pārslas YOOK tiek piegādātas no 450 km rādiusa. “Tas nodrošina, ka izejvielas ir tuvu mājām un organiskas. Ekoloģiskās pēdas samazināšana ir viens no mūsu darbības pamatprincipiem.” Šobrīd uzņēmums piedāvā trīs produktus.

YOOK jaunais ražošanas komplekss ar vairāk nekā 2200 kvadrātmetru platību ir devis jaunu dzīvi arī gandrīz gadsimtu vecajai vietējai piena nozarei Tiri pilsētā. Mūsdienīgas iekārtas un maksimāla automatizācija palīdz uzturēt ražošanu efektīvu un elastīgu, jo šobrīd uzņēmumā strādā 15 darbinieki. Auzu dzērienu ražošana ir tehnoloģiski sarežģīts process, kas prasa ražošanas iekārtu pielāgošanu receptēm. Pašas receptes izstrādājuši Igaunijas un Ziemeļvalstu pētnieki, un izstrādes darbs ilga vairāk nekā gadu.

YOOK Production AS īpašnieki ir Igaunijas uzņēmēji Armīns Karu (Armin Karu), Martins Kangurs (Martin Kangur), Pāvo Pettai (Paavo Pettai) un Marks Eikners (Mark Eikner). Ražotnes celtniecību finansēja COOP Pank un PRIA, bet uzņēmuma procesu digitalizāciju atbalstīja EIS.