Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība "VAKS" pagājušajā gadā strādāja ar 131,054 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 27,9% mazāk nekā gadu iepriekš, savukārt kooperatīva peļņa samazinājās 2,9 reizes un bija 1,643 miljoni eiro, liecina informācija "Firmas.lv".

Kompānijas gada pārskata vadības ziņojumā minēts, ka 2023.gada "VAKS" apgrozījums atgriezās 2021.gada līmenī.

Tāpat vadības ziņojumā minēts, ka pagājušajā gadā saimnieciskā darbība lauksaimniecības nozarē turpinājās augstas neskaidrības un sarežģītu ārējo apstākļu ietekmē. Tostarp graudu cenas finanšu tirgos ietekmēja tirgus pārstrukturēšanās Ukrainas kara ietekmē. "Krievijas centieni lēti pārdot savu izaudzēto produkciju un transportēt caur Baltiju destabilizēja pārdošanas darījumus un izraisīja būtisku cenu kritumu Latvijas graudu tirgū," teikts vadības ziņojumā.

Savukārt rapšu pārdošanas tirgū "VAKS" izdevās realizēt darījumus ar ilgtermiņa sadarbības partneriem Skandināvijā un sākt sadarbību ar jauniem rapša pārstrādes uzņēmumiem Eiropā.

Vadības ziņojumā arī atzīmēts, ka 2023.gadā laika apstākļi bija nelabvēlīgi augstvērtīgas un apjomīgas ražas ievākšanai,  tostarp īpaši ražas zudumi sausuma apstākļos tika novēroti Vidzemes reģionā, kurā saimnieko liela daļa "VAKS" biedru. Būtiskai daļai zemnieku 2023.gadā nebija iespējams ar ieņēmumiem par zemo ražas apjomu nosegt iepriekšējā periodā iegādāto izejvielu izmaksas.

2023.gadā "VAKS" paplašināja darbību, iesaistoties cietes kartupeļu audzēšanā. 

Pērn kooperatīvs investēja kartupeļu stādīšanas un novākšanas tehnikā, kā arī kooperatīvs turpināja attīstīt darbību reģionos, izveidojot jaunu graudu pieņemšanas un uzglabāšanas kompleksu Viļānos. Pērn attīstīta arī rindu vadības sistēma vairākās filiālēs, nodrošinot ērtāku graudu pieņemšanu un ātrāku informācijas apriti par piegādāto produkciju.

Vadības ziņojumā arī minēts, ka "VAKS" turpinās paplašināt darbību Latvijas lauksaimniecības nozarē un starptautiskajā graudu tirdzniecības vidē, piesaistot jaunus kooperatīva biedrus un apgūstot aizvien lielākas lauksaimniecības platības.

2024.gadā "VAKS" plāno strādāt pie graudu pieņemšanas un pirmapstrādes pakalpojuma kapacitātes un kvalitātes uzlabošanas.

Jau vēstīts, ka 2022.gadā "VAKS" strādāja ar 181,733 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 41,7% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt kooperatīva peļņa pieauga par 86,3% un bija 4,762 miljoni eiro.

"VAKS" darbojas kopš 1999.gada. Kooperatīva pamatdarbība ir palīgdarbības pēc graudaugu novākšanas (pirmapstrāde,

uzglabāšana un loģistika), graudaugu realizācija un lauksaimniecībai nepieciešamo izejvielu un tehnikas tirdzniecība, kā arī citu biedriem nepieciešamo pakalpojumu nodrošināšana. 2023.gada beigās "VAKS" bija 627 biedri.