Latvijā, Mārupē, uzsākta produktu ražošana no circeņiem – proteīna pulveris un žāvēti circeņi.

Pavisam drīz uzņēmums Akuna Tribe plāno papildināt savu produktu klāstu ar trīs žāvētu circeņu garšām: sāls, ķiploku un čili. 

Ideja par Akuna Tribe Jēkabam Vanagam radās 2017. gada vasarā Mārtiņa Bidiņa uztura kursos. "Apspriežot olbaltumvielas, tika pieminēti kukaiņi – kā ne tikai ļoti labs olbaltumvielu avots, bet arī dzelzs, B12 vitamīnu, omega 3–6 taukskābju avots, taču ar piebildi, ka tie pašreiz vēl īsti nav pieejami Eiropā. Labs produkts, kā vēl nav mūsu tirgū, – tie arī bija galvenie iemesli, lai sāktu šo tēmu pētīt sīkāk. Vēlāk kā papildu motivācija attīstīt šo ideju kalpoja arī fakts, ka kukaiņu audzēšana ir daudz draudzīgāka dabai un ir viens no nākotnes instrumentiem pasaulē, ar kā palīdzību tiek plānots nodrošināt ar uzturu nemitīgi augošo cilvēku skaitu uz mūsu planētas," stāsta J. Vanags. 

Sākotnēji plāns bija pašiem audzēt circeņus un izveidot savu fermu tepat Latvijā. Tā arī tika darīts, taču 2020. gada vasarā tika pieņemts lēmums fermu slēgt un circeņus turpmāk iegādāties no Akuna Tribe partneriem Somijā un Lietuvā. Tās arī bija lielākās izmaksas – saistītas tieši ar fermas izveidi: telpām, komunālajiem maksājumiem, algām, iekārtām. 

Mājas circeņu dzīves ciklā ir trīs posmi: ola, nimfa un pieaugušais. Tie dzīvo 6 līdz 8 nedēļas, un jauns circenis piedzimst 10 dienas pēc olas izdēšanas brīža. Akuna Tribe circeņi tiek audzēti partneru fermās Lietuvā un Somijā, taču drīzumā uzņēmums pāries tikai uz Somijā audzētajiem. Tur tie tiek dehidrēti un samalti pulverī, bet iesaiņoti šeit – Latvijā, Mārupē.

Visu rakstu lasiet 6.aprīļa žurnālā "Dienas Bizness"!

ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!