"Domāju, ka pircējam pašlaik vēl ir grūti saprast, kāda ir maizes patiesā cena," intervijā Dienas Biznesa saka SIA Lāči īpašnieks Normunds Skauģis.

Fragments no intervijas

Jāņem vērā, ka miltu ražotāji rudenī pat prognozē miltu cenu pieaugumu, ko savukārt ietekmēs graudu cenas pasaulē, kas atkal tiek ietekmētas no karadarbības Ukrainā un Krievijas izslēgšanas no graudu tirgus. Jautājumi par graudiem ir ļoti karsti, bet uz tiem nav atbilžu.

Proti, vai Krievija vispār pārdos graudus un vai tās graudus kādas valstis iegādāsies, vai Ukrainas graudi nonāks tirgū, vai šajā valstī ir iesēta labība un vai tā tiks novākta? Cik ilgi turēsies salīdzinoši augstā graudu cena pasaules biržā, nav iespējams pateikt. Tāpēc arī par kaut kādu cenu līmeni rudenī pašreizējos apstākļos var tikai spekulēt, bet to nav iespējams prognozēt. 

https://www.db.lv/zinas/izejvielu-cenu-pieauguma-lavina-jau-sasniegusi-razotaju-508169

Savulaik ir bijušas situācijas, ka biržā kviešu cenas ir piedzīvojušas būtisku kāpumu, taču pēc kāda laika atkal atgriezušās iepriekšējā līmenī. Jārēķinās ar diviem pretēji vērstiem notikumu attīstības scenārijiem: viens, kad graudu cenas rudenī palielinās vēl vairāk, otrs – tās piedzīvo kritumu. Kāpēc? Tāpēc, ka cenas uz augšu padzina nevis graudu deficīts, bet gan bažas par to un ažiotāža, kā ietekmē daudzi (tostarp spekulanti) izlēma iegādāties izejvielas – graudus –, lai tos vēlāk ievērojami dārgāk pārdotu.

Vai Lāču pieredzē ir bijuši arī kādi izejvielu cenu celšanas gadījumi, kuriem nav pamatotu, loģisku argumentu? 

Protams, ka ir, piemēram, pirms vairākiem gadiem notika straujš riekstu cenu pieaugums. Tas pārsteidzošākais, ka šādam riekstu cenu lēcienam nebija nekāda pamatojuma – nedz ekonomiska (nebija novērojams kaut kāds būtisks pieprasījuma pieaugums), nedz arī lauksaimnieciska (ražas daudzums līdzvērtīgs tam, kāds bija iepriekš, nebija kaut kādu nelabvēlīgu klimatisko apstākļu vai dabas katastrofu un arī karadarbības to audzēšanas reģionos). Vienīgais, ar ko šādu situāciju varu izskaidrot, ir – lielas naudas turētāji izlēma iepirkt riekstus lielos daudzumos un tos pēc tam pārdot jau par citu cenu un labi nopelnīt. Šādas pārliecības pamats – riekstu cenas pēc vairākiem mēnešiem atgriezās teju iepriekšējā līmenī.

Visu rakstu lasiet 21.jūnija žurnālā Dienas Bizness!

ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!