Tallinas Administratīvā tiesa noraidījusi apelāciju, ar kuru Krievijas taksometru pārvadājumu platforma "Yandex", kura Krievijai noteikto sankciju dēļ bija spiesta izbeigt savu darbību Igaunijā, apstrīdēja toreizējās ārlietu ministres Evas Marijas Līmetsas rīkojumu par darbības izbeigšanu, ziņo laikraksts "Postimees".

Pagājušā gada 31.martā, ņemot vērā Krievijas iebrukumu Ukrainā, Igaunijas valdība apstiprināja nacionālās sankcijas "Yandex", aizliedzot uzņēmuma darbību Igaunijā. Toreizējais ekonomikas un komunikāciju ministrs Andress Suts kā iemeslu šādam solim minēja Krievijas lēmumu, ka "Yandex" ir pienākums nodot tā apkopotos personas datus Krievijas speciālajiem dienestiem.

"Sankciju nolūks ir novērst Igaunijas lietotāju datu vākšanu un izmantošanu, ko veic Krievijas izlūkdienesti. Lai izmantotu "Yandex" lietotni, ir nepieciešams sniegt piekļuvi lielam daudzumam personas datu, kas tiek apstrādāti uzņēmuma serveros Krievijā un kas var tikt izmantoti izlūkošanas darbībās pret Igauniju un Eiropu. Pašreizējā politiskajā situācijā tas ir būtisks drauds Igaunijas drošībai," toreiz sacīja Suts.

Aizliegums attiecībā uz "Yandex" tika ieviests pagājušā gada 11.aprīlī ar tā laika ārlietu ministres Līmetsas rīkojumu. Savā sūdzībā Tallinas Administratīvajai tiesai "Yandex N.V." un "Ridetech International B.V.", kas agrāk bija zināms kā "Yandex.Taxi B.V.", pieprasīja atcelt šo rīkojumu.

Tiesa atzina, ka valdība un ārlietu ministre ir pārliecinoši pamatojusi sankciju piemērošanu "Yandex Group" uzņēmumiem.

"Ņemot vērā, ka sankcijas ir ārpolitikas pasākums, nevis reakcija uz personas, kurai noteiktas konkrētās sankcijas, prettiesisku rīcību, ārlietu ministrei nebija detalizēti jāidentificē visas ar "Yandex" saimniecisko darbību un pārvaldību saistītās ziņas, lai izdotu apstrīdēto rīkojumu. Apstākļi, pamatojoties uz kuriem, ārlietu ministre izdeva apstrīdēto rīkojumu, bija pietiekami, lai piemērotu brīvas uzņēmējdarbības veikšanas ierobežojumus, kas ir šo sankciju būtība," norādīja tiesa.

"Yandex.Taxi B.V." saimnieciskā darbība Igaunijā, kas pati par sevi bija likumīga, būtībā nozīmēja ieņēmumu gūšanu Igaunijas tirgū uzņēmumu grupai, kuras ievērojama daļa saimnieciskās darbības notiek Krievijā.

Tādējādi, ierobežojot darbību Igaunijā, sankcijas ierobežo "Yandex" grupas ienākumu gūšanas iespējas un kopumā kaitē grupas darbībai Krievijā.

"Tātad sankciju piemērošanu "Yandex" nevar uzskatīt par patvaļīgu," norādīja tiesa.