Pandēmijas gados uzņēmumiem uzlikto nodrošinājumu skaits salīdzinājumā ar laiku pirms Covid-19 ierašanās ir sarucis par teju 20%; šo instrumentu visbiežāk izmanto VID un zvērināti tiesu izpildītāji.

To liecina SIA Lursoft pētījums. Kopumā pērn juridiskām personām reģistrēti 10 882 jauni nodrošinājumi, kas ir par 147 vairāk, nekā tika noteikti pandēmijas pirmajā – 2020. – gadā, kad tika reģistrēti 10 735 jauni nodrošinājumi. 

Lursoft dati liecina, ka, apskatot nodrošinājumu piemērotājus 2021. gadā, jāsecina, ka 58% gadījumu piemērotājs bijis Valsts ieņēmumu dienests, tiesu izpildītāji – gandrīz 40%, bet pārējos gadījumos piemērotāji bijuši tiesa, Valsts policija, arī maksātnespējas administratori. Salīdzinājumā ar 2020. gadu redzams, ka pirms gada Valsts ieņēmumu dienests kā piemērotājs reģistrēts 56% nodrošinājumu, savukārt tiesu izpildītāji – biežāk nekā pērn – gandrīz 42%. 

Interesanta kustība 

SIA Lursoft valdes locekle Daiga Kiopa, vērtējot pērn reģistrēto nodrošinājumu statistiku un salīdzinot to ar 2020. gadu, secina, ka reģistrēto liegumu un arestu skaits pieaudzis nebūtiski – par 1,4%. Savukārt, analizējot uzņēmumu kapitāla izcelsmi, kuriem nodrošinājumi pagājušajā gadā reģistrēti, atklājas interesanta tendence – straujāk audzis piemēroto nodrošinājumu skaits to uzņēmumu vidū, kuru kapitāldaļas reģistrētas ārvalstniekiem. “Proti, uzņēmumu grupā, kuru pamatkapitālā ir tiešās ārvalstu investīcijas, reģistrēto nodrošinājumu skaits, salīdzinot ar 2020. gadu, pieaudzis būtiski – par vairāk nekā 25%. Turpretī vietējā kapitāla izcelsmes uzņēmumu vidū nodrošinājumu skaits, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, pat sarucis par 3%,” uz pārsteidzošo tendenci norāda D. Kiopa. Arī uzņēmumu grupā, kur reģistrēts gan vietējais, gan ārvalstu izcelsmes kapitāls, pērn reģistrēto liegumu īpatsvars ir pieaudzis. “Šajā grupā redzam, ka pieaugums 2021. gadā ir bijis gandrīz 7%,” datus analizē D. Kiopa. 

Nelaimes priekšvēstneši 

Vēl Lursoft pētnieki, vērtējot uzņēmumus, kuriem pērn bija reģistrēti nodrošinājumi, analizēja to 2020. gadā iesniegtos finanšu datus. “Vairāk nekā 70% no visiem uzņēmumiem, kuriem piereģistrēti nodrošinājumi, gada pārskats par 2020. gadu nav bijis iesniegts. Tas savukārt skaidri parāda, ka viens no signāliem, kad nodrošinājumi varētu tikt uzņēmumam reģistrēti, ir tieši gada pārskata neiesniegšana.

Visu rakstu lasiet 11.janvāra numurā Dienas Bizness!

ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!