Pēdējā gada laikā būtiski audzis pieprasījums pēc hipotekārā kredīta ņēmēju dzīvības apdrošināšanas, visbiežāk apdrošinot saistības dzīvokļu iegādei, liecina bankas Citadele meitasuzņēmuma CBL Life statistika par 2023.gadu.

No kopējā kredītņēmēju skaita pērn savas saistības izvēlējās apdrošināt 45% klientu, kas ir par 20% vairāk nekā pirms gada. Visbiežāk apdrošināšanu izmantojuši iedzīvotāji vecumā no 30 līdz 45 gadiem, kuru hipotekārā kredīta saistību termiņš ir ilgāks par 15 gadiem.

Aizvadītajā gadā visbiežāk dzīvību apdrošinājuši iedzīvotāji, kuri iegādājušies dzīvokli, - šo klientu skaits veido teju 70%. Lai gan aizdevumi vairāk izsniegti sērijveida dzīvokļu tirgū, liela interese par dzīvības apdrošināšanu ir arī jauno projektu pircēju vidū, kur vidējās aizdevuma summas pārsniedz 100 000 eiro.

"Iedzīvotāji kļūst atbildīgāki - šis ir galvenais iemesls, ar ko skaidrojams aktivitātes pieaugums. Tāpat ģimenēs arvien biežāk runā un domā par dzīves situācijām, kas var pēkšņi radīt finansiāli nelabvēlīgus apstākļus. Mājokļa iegāde ir svarīgs lēmums, ko cilvēki visbiežāk īsteno vienu vai pāris reižu dzīvē, tāpēc arvien vairāk izvēlas nodrošināties, lai neparedzamu notikumu rezultātā tuvinieki netiktu atstāti ar pārlieku lielu saistību slogu," skaidro Agnese Zvaigznīte, bankas Citadele grupas uzņēmumu CBL Life un CBL Atklātais pensiju fonds valdes priekšsēdētāja.

Starp visiem klientiem, kas noslēguši kredītņēmēju dzīvības apdrošināšanas līgumu ar CBL Life, 95% izvēlējušies apdrošināt dzīvību par pilnu kredītsaistību summu. Vismaz 10% gadījumu papildus tiek apdrošināta arī līdzaizņēmēja dzīvība.

Apdrošināšanas prēmija tiek aprēķināta, ņemot vērā dzīvības apdrošinājuma summu, polises termiņu, klienta vecumu un kopējo veselības stāvokli. Visbiežāk iedzīvotāji apdrošināšanas maksājumu izvēlas veikt reizi mēnesī, tāpat kā kredīta maksājumu.

"Mazinoties inflācijai un EURIBOR likmēm, uzlabojas iedzīvotāju finansiālā situācija, līdz ar to kopumā varētu pieaugt arī kreditēšanas apjomi. Tas ļauj prognozēt, ka par savu saistību apdrošināšanu iedzīvotāji tuvākajā nākotnē domās arvien biežāk," norāda A. Zvaigznīte.