Patlaban nav novērojama izteikta hipotekāro kredītu pirmstermiņa dzēšana augsto "Euribor" likmju dēļ, atzina aptaujāto komercbanku pārstāvji.

"Swedbank" pārstāvji informēja, ka pagājušā gada beigās bija vērojama lielāka klientu piesardzība pēc jauniem hipotekārajiem kredītiem, kam noteikti viens no iemesliem bijusi nogaidošā attieksme "Euribor" dēļ. Tomēr bankā atzīst, ka katru gadu ir vērojams intereses samazinājums tieši gada beigās un parasti tas atjaunojas pēc gadu mijas. Līdzīgas tendences vērojamas arī šī gada janvārī, jo interese nedaudz jau sāk atjaunoties.

Savukārt hipotekāro kredītu pirmstermiņa dzēšana nav tik izteikta, jo vidējā aizņēmuma summa pārsniedz 70 000 eiro, skaidro "Swedbank" pārstāvji. Lai dzēstu hipotekārās saistības, privātpersonai jābūt gana lieliem uzkrājumiem, kurus novirzīt šādam mērķim.

Atsevišķi šādi pirmstermiņa aizdevumu dzēšanas gadījumi izteiktāki bijuši no uzņēmumu puses. Ja uzņēmumā pēc pandēmijas ir izveidojušies uzkrājumi, tad atsevišķi klienti gan izvēlas labāk dzēst esošās saistības, nekā atstāt šos līdzekļus konta atlikumā. Tomēr tie ir atsevišķi gadījumi, nevis kāda izteikta tendence, norāda "Swedbank" pārstāvji.

"Luminor Bank" mājokļu kreditēšanas vadītājs Kaspars Sausais informēja, ka pašlaik banka jau novēro samazinātu interesi pēc jauniem hipotekārajiem kredītiem, taču tālāka kredītu sadārdzināšanās var vairāk ietekmēt klientu vēlmi un spēju aizņemties. Vienlaikus Sausais norāda, ka janvāris vēsturiski ir viens no mazāk aktīvajiem mēnešiem mājokļu pieprasījumā.

Augstas inflācijas apstākļos naudas vērtība sarūk, tāpēc iedzīvotāji meklē risinājumus, lai strauji nezaudētu savas naudas vērtību, skaidro Sausais. Tādēļ, ja kredītņēmējiem ir pieejami brīvie finanšu līdzekļi, ir vērts izsvērt, vai tos ir iespējams veltīt kredīta atmaksai pirms termiņa, iesaka eksperts. Taču "Luminor Bank" neesot novērota palielināta klientu interese esošo kredītu saistību dzēšanā.

Sausais piebilst, ka, neraugoties uz augsto inflāciju un arī pieaugošajām procentu likmēm, klienti šobrīd arī labi tiek galā ar kredītu atmaksu un netiek novērota pastiprināta interese par izmaiņām kredīta līgumos, kas ir saistītas ar grūtībām norēķināties par uzņemtajām saistībām.

"SEB bankas" Privātpersonu segmenta vadītājs Māris Opincāns pavēstīja, ka kredītlikmju pieaugums, ko izraisa Eiropas Centrālās bankas likmju celšana, vēlmi pēc jauna mājokļa pērn nebija apturējis un pieprasījums Latvijā arī šogad saglabājas salīdzinoši augsts.

Janvārī mājokļu kredītos "SEB banka" piešķīrusi par 4% lielāku finansējumu nekā 2021.gada janvārī. Tiesa gan, darījumu skaits bijis nedaudz mazāks nekā pirms gada, bet mazāka aktivitāte gada sākumā ir normālā parādība, atzīst Opincāns.

Šobrīd "SEB banka" nav novērojusi kredītmaksājumu kavējumu pieaugumu, vai to, ka būtiski augtu pieteikumu skaits kredītmaksājumu grafiku pārskatīšanai, kas būtu saistīts ar nespēju aizņēmējiem tikt galā ar savām saistībām.

Runājot par kredītu dzešanu pirms termiņa, Opincāns norāda, ka gada beigās vienmēr ir novērota pastiprināta kredītsaistību pilnā vai daļējā dzešana. Tā ir gadu gaitā novērojama tradicionālā sezonalitāte, tāpēc īsti nebūtu pareizi izdarīt secinājumus, salīdzinot gada beigas ar vasaras vidu, skaidro Opincāns.

Savukārt, salīdzinot pēdējos gadus, "SEB banka" ik gadu novēro nelielu pieaugumu - 2021.gadā salīdzinot ar 2020.gadu pirms termiņa pilnībā vai daļēji atmaksāto kredītu skaits bija par 16% lielāks, savukārt, salīdzinot 2022.gadu ar 2021.gadu, pieaugums bija par 24%.

Jau ziņots, ka bankas "Citadele" informācija par hipotekāro kredītu tendencēm 2022.gadā liecina, ka mainīgās "Euribor" likmes celšanās rezultātā pieaudzis iedzīvotāju skaits, kas daļēji vai pilnā apmērā vēlas dzēst kredītsaistības pirms termiņa.

Paaugstinoties "Euribor" likmei jeb kredīta mainīgajai daļai, kopš rudens sākuma audzis to iedzīvotāju skaits, kuri vēlas kredīta pamatsummu dzēst daļēji vai pilnā apmērā. Ja salīdzina iedzīvotāju interesi par saistību dzēšanu, 2022.gada decembrī pieprasījums pēc šīs iespējas pieaudzis par vairāk nekā 80%, salīdzinot ar vasaras vidu.