Finanšu tirgiem ierēķinot patēriņa atjaunošanos, strauju ekonomikas lēcienu ārā no pandēmijas bedres, un valdībām un centrālajām bankām "stimulējot" kā no pārpilnības raga, šobrīd vērojams "gandrīz visa" cenu pieaugums. 

Rezultātā strauji augstāk ceļo arī daudzu izejvielu cena, kur, piemēram, vara vērtība šīs nedēļas pirmajā pusē Londonas Metālu biržā gandrīz sasniegusi apaļo 10 tūkst. ASV dolāru atzīmi par tonnu. Varš tādējādi šobrīd ir dārgākais kopš 2011. gada. Jānorāda, ka vara tirgus bieži vien tiek uztverts kā globālās ekonomikas veselības barometrs. Tas tādēļ, ka šī metāla izmantošanas veidi ir ļoti daudz. Proti, ja ekonomiskā aktivitāte aug vai kaut vai pieņēmumi par ekonomiku kļūst optimistiskāki, tad ir cerības arī uz būtiski lielāku vara patēriņu.

Visiem apcerot pandēmijas beigas un centrālo banku naudas slūžām esot plaši atvērtām, šogad vara cena pieaugusi jau par ceturto daļu, bet kopš pagājušā gada sākuma tie ir jau visi 60%. Strauji cena pieaugusi ar pārējiem rūpniecībā plaši izmantotajiem metāliem.

20210428-0841-vara-cena.png

Līdz ar šo pandēmiju aktīvas runas lielvaru infrastruktūras atjaunošanas plānu kontekstā ir vēl par ekonomiku zaļināšanu. Skaidrs ir tas, ka šis process pats par sevi prasīs ļoti lielu to pašu metālu patēriņu, kuru ieguvē pēdējos gados ne vienmēr ieguldīts pietiekami. Piemēram, pasaules investīciju banku smagsvara Goldman Sachs analītiķi pirms laika klāstīja klāsta aptuveni tā: "Kamēr pagājušā gada izejvielu vērtību pieaugums var tikt saistīts ar gaidām uz "V" veida atgūšanos, kas seko vakcīnai, šis patiesībā ir sākums daudz garākam strukturālam izejvielu cenu buļļu tirgum." Goldman paredz, ka šoreiz jauno superciklu balsīs "zaļā industriālā revolūcija" un politikas veidotāju koncentrēšanās uz "sociālo restartu".

Nepilna pusotra gada laikā gandrīz dubultojusies arī dzelzs rūdas cena, liecina pieejamā informācija. Rezultātā visās pasaules malās tiek ziņots par strauju tērauda cenu palielināšanos. Šogad pasaulē tērauda pieprasījums augšot gandrīz par 6% un pārsniegšot to līmeni, kāds bija vērojams pirms pandēmijas, ziņojusi Pasaules Tērauda asociācija, raksta Bloomberg. Aptuveni puse no pasaulē saražotā tērauda tiek patērēta Ķīnā.

Pirmskrīzes līmenī jau kādu laiku atgriezusies arī naftas cena. Ja metāli un melnais zelts kļūst būtiski dārgāki, tad tas atainosies arī kopējā cenu bildē.

Jāpiebilst, ka pēdējā laikā augusi ne tikai dažādu izejvielu vērtība. Gandrīz nepārtraukta bijusi arī akciju cenu izaugsme. Par investoru gribēšanu un varēšanu uzņemties riskus liecina arī, piemēram, straujš dažādu kiberaktīvu cenu pieaugums.