Ir pandēmija vai nav – akcijas pagaidām paliek topā!

ASV ar tehnoloģiju uzņēmumiem bagātīgākā Nasdaq Composite akciju indeksa vērtība nupat pirmo reizi vēsturē pārraususies pāri 11 tūkstošu punktu atzīmei. Vēl tikai jūnija beigās šī indeksa vērtība atradās pie 10 tūkstošu punktu atzīmes.

Kopumā kopš šā gada sākuma minētā ASV akciju "lielindikatora" vērtība ir palēkusies jau par 22%. Šāds sniegums, ja kāds akciju mijējs vai vienkāršs interesents par finanšu tirgiem un ekonomiku pēkšņi pamostos no komas un neko nezinātu, droši vien liktu domāt, ka šis ir kāds lieliskas un visādā citādā ziņā pārliecinošas izaugsmes gads! Nevis globālās tautsaimniecības kraha gads...

Kopš šā gada sākuma plusos pēc pandēmijas – kā izrādās dziļās, bet šajā pašā laikā īslaicīgas bedres - nu izrāpies arī ASV Standard & Poor's 500 indekss (tā vērtība pieaugusi par 3,5%), kurš tomēr atspoguļo plašāku ASV tautsaimniecības nozaru uzņēmumu akciju sniegumu.

Akciju mijējiem pa spalvu kārtējo reizi glaudījušas pasaules ietekmīgākās centrālās bankas, kas izsludinājušas "kārtējo bezprecedenta" likviditātes drukāšanas kārtu. Tāpat jāņem vērā, ka vismaz pagaidām akciju tirgi, šķiet, pamatā ieceno saulaināko scenāriju piepildīšanos par pasaules ekonomikas ātrāku atkopšanos pēc Covidkrīzes.

Tāpat jāsecina – kas vienam nelaime, otram laime. Strauji bagātāki palikuši tie, kuri bijuši pasaules tehnoloģiju grandu akciju īpašnieki. Šobrīd aktuāli daudzi spriedumi par to, ka Covid-19 būs vien paātrinājis pasaules digitalizāciju. Šajā jomā daļa pīrāga jau izskatās sadalīta, kur pārliecinošāk klājas tiem spēcīgajiem biznesa modeļiem, kas gūst labumu no šādas ātrākas patērētāju paradumu maiņas. Piemēram, "Amazon.com" akcijas cena ASV biržā kopš gada sākuma ir palēkusies par 72%.

20200807-1552-amazon-com-akcijas-cena.pn

Palaikam gan parādās bažas, ka tās pašas ASV akcijas ir pārāk dārgas un salīdzināmas, piemēram, ar "Jenga" torni, kas pie negaidītu nosacījumu maiņas vienā mirklī var sabrukt. Protams, neviens nevar pateikt, cik augsts šis tornis tiks uzcelts. Tomēr, jo augstāka būs cena, par kuru akcijas (vai kāds cits aktīvs) tiek iegādātas, jo lielāks risks zaudēt cenas krituma gadījumā.

"Tirgu galu galā var mēģināt salīdzināt ar gumijas stiepli. Jūs to stiepjat un stiepjat, bet kādā brīdī radītā spriedze ir tik spēcīga, ka dabiski tai vajadzētu sākt atgriezties savā dabīgajā pozā," "The Wall Street Journal" norāda finanšu uzņēmuma "Glenmede" pārstāvji.

Gumijas cimdu karaļvalsts

Tāpat cena strauji cēlusies daudzām ar farmācijas nozari saistīto uzņēmumu akcijām. Turklāt veselu bagātību spējuši nosmelt tie, kas ražo atsevišķas citas lietas, kas strauji sasaistītas ar drošāku dzīvi pandēmijas laikmetā. DB pirms kāda laiciņa jau rakstīja, ka pasaules ultra bagātnieku pulciņu plašāku padarījis straujš sejas masku ražotāju akciju cenu pieaugums

Interesanti, ka notiekošajam ir bijusi liela ietekme uz Malaizijas finanšu tirgu. Šī valsts ir atbildīga aptuveni par 65% no pasaules gumijas cimdu piegādēm. Tādējādi šobrīd tās tirgus vismaz daļēji ir likme uz "globālo higiēnu". Līdzīgi kā, piemēram, Taivānas un Dienvidkorejas finanšu tirgus lielā mērā spēlē uz pusvadītāju tirgus sniegumu. Rezultātā Malaizija iemantojusi salīdzinājumus ar "gumijas cimdu karaļvalsti". Šajā valstī aug gumijkoki, ir lēts darbaspēks un tai ir pašai sava naftas industrija (pieeja naftas produktiem un enerģijai). Par gumijas cimdu ražošanas lielvalsti tā kļuva pagājušā gadsimta 80-tajos gados līdz ar AIDS epidēmiju.

Kopš šā gada sākuma Malaizijas gumijas cimdu ražotāja "Top Glove" akcijas vērtība pieaugusi par 500%. Līdzīgi cita šāda cimdu ražotāja "Supermax" akcijas cena šajā periodā palēkusies pat par 1350%. Var izcelt arī "Kossan Rubber Industries" akcijas pieaugumu par 350%. "Bloomberg" aptaujātie eksperti šo Malaizijas gumijas industrijas uzņēmumu biznesa izaugsmi raksturo kā "eksponenciālu".

20200807-1553-supermax-corporation-akcij

Jāteic gan, ka liels risks šādiem uzņēmumiem un tik "karstam" pieaugumam ir progress Covid-19 ārstēšanā. Proti, ātrāka vīrusa vakcīna var sagāzt šādu pieaugumu kāršu namiņus, jo sejas maskas un gumijas cimdus tad atkal pēkšņi nevienam, iespējams, nevajadzēs.

Vēl, iespējams, visu šo neseno akciju (un cena aug ne tikai akcijām) kāpumu var saistīt arī ar bailēm palaist garām guvumus no vēl tālāka pieauguma (Fear of missing out jeb FOMO). Būtībā tas nozīmē, ka investori arvien lielākā mērā kaut ko iegādājas tikai tāpēc, ka redz, ka citi šo "kaut ko" pērk un gūst pieklājīgu peļņu (šis fenomens neattiecas tikai uz investīciju pasauli).