Krāpšanā uzsvars uz kovidkontekstu

Finanses
2020. gada 24. novembris 06:12

Jau pavasarī, kad bija vērojami Covid-19 pirmie uzplūdi, tika runāts par to, ka vīruss varētu būt radījis ideālus apstākļus, lai zeltu krāpniecība. 

Daudzas lietas nu tiek darītas internetā, un ne visiem ir nepieciešamā pieredze, lai šādas darbības veiktu droši.

Krāpniecība parasti mēdz uzplaukt līdz ar dažādām katastrofām, jo tās sev komplektā nes papildu emocionālos satricinājumus, finansiālās grūtības, mazāk stingru uzraudzību, potenciālu vientulību un ierastā atbalsta trūkumu. Kopumā krāpšanas galvenie veidi Covid-19 laikmetā palikuši tie paši vecie. Mainījies gan konteksts, kā šo shēmu īstenotāji vēršas pret saviem upuriem, – daudzas lietas nu griežas par un ap Covid-19. Attīstoties tehnoloģijām, arī krāpniekiem ir iespēja tikt pie arvien gudrākiem rīkiem, lai sasniegtu savus mērķus. 

Izkrāpj arī valdību stimulus 

Faktiski visi lielākie ārvalstu mediji izceļ, ka moderno zagļu skats šogad bijis vērsts arī uz dāsno valdību stimulu naudu. Šādas krāpšanās darbojas dažādos veidos, lai gan būtībā tās noved pie tā, ka krāpnieki iegūst piekļuvi personas vai uzņēmuma informācijai. Tā pēc tam var tikt izmantota, lai aizpildītu pieteikumus ar Covid-19 saistītiem pabalstiem. Būtībā notiek personas vai uzņēmuma identitātes zādzības, kas savukārt sniedz piekļuvi gan valdību pabalstiem, gan pensijām un mazo uzņēmumu kredītiem. 

Daudziem, strādājot no mājām, to datori var nebūt aprīkoti ar nepieciešamajām aizsardzības tehnoloģijām. Tāpat drošības jomā var nebūt pieejama nepieciešamā palīdzība no citu uzņēmuma darbinieku puses. Bloomberg ziņo, ka daudzi tādējādi daudz vieglākā mērā pandēmijas apstākļos bijuši upuri krāpniekiem maldinošās Zoom vai citās tiešsaistes sanāksmēs, jeb, visam notiekot internetā, ir grūtības pārbaudīt un noteikt patiesās identitātes. Mājas datori var arī tikt inficēti ar ļaunprātīgu programmatūru, kas pēc tam nodara kaitējumu gan pašai individuālai personai, gan uzņēmumam, ja tiek nozagti dažādi ar to saistītie dati.

Visu rakstu lasiet 24.novembra žurnālā "Dienas Bizness"!

ABONĒJIETlasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!