Pienācis laiks mainīt likumu Par iedzīvotāju ienākumu nodokli un likumu Par valsts sociālo apdrošināšanu, jo, rodoties arvien jaunām platformām, kuras dod iespēju veikt gadījuma darbus pēc pieprasījuma, mainās arī veids, kā tiek veikta uzņēmējdarbība un saņemti ienākumi. 

Tādēļ būtu svarīgi pilnveidot likumdošanu, lai arī personas, kas izmanto šāda tipa platformas, iegūtu sociālās garantijas, uzskata sertificēts nodokļu konsultants, abill.io platformas līdzdibinātājs Matīss Kodoliņš.

Fragments no intervijas

2021. gada sākumā kopā ar diviem draugiem esat dibinājuši uzņēmumu Abillio, kura mērķis ir atvieglot ieņēmumu saņemšanu no gadījuma darbiem tā vietā, lai dibinātu savu uzņēmumu. Pastāstiet par šo ideju sīkāk un to, kādēļ, jūsuprāt, jāmaina nodokļu likumi?

Idejas pamatā bija mērķis dot cilvēkiem vienkāršu iespēju uzsākt individuālo uzņēmējdarbību, ātri, bez liekām formalitātēm un administratīvā sloga, ļaujot viņiem darīt tikai to, kas viņiem padodas vislabāk. Mūsu platforma ļauj cilvēkam viegli tikt pāri šiem administratīvajiem šķēršļiem, apvienojoties kopīgā uzņēmumā. Proti, tas, ko mēs piedāvājam, ir uzņēmums-kā-pakalpojums, līdzvērtīgi tam, it kā viņiem būtu katram savs uzņēmums, tikai to darot kopā. 

Mūsu ikdienā jau ir ienācis tāds jēdziens kā shared economy jeb dalīšanās ekonomika, piemēram, automašīnu koplietošana, bet mūsu platforma dalīšanās ekonomikas kontekstā ir uzņēmuma koplietošana. Lai katram nebūtu jāreģistrē savs uzņēmums un jāpārzina visi normatīvie akti, juridiskās nianses, nodokļu likumi un to izmaiņas, jāievēro noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas prasības, nebūtu jānodarbojas ar piedziņu, jāveic savu pakalpojumu pārdošana, rēķinu sagatavošana un jāpārzina daudzas citas nianses, kas nepieciešamas, veicot uzņēmējdarbību patstāvīgi, kas realitātē ir ļoti grūts uzdevums viena cilvēka uzņēmumam, tādēļ mēs, piedāvājot savu platformu, vēlamies atrisināt visas šīs lietas, ļaujot cilvēkam darīt to, kas viņam padodas vislabāk. 

Sākt izmantot platformu ir vienkārši, reģistrācija notiek pāris minūšu laikā, un rezultātā mūsu platforma ļauj saņemt ieņēmumus kā peļņas daļu dividenžu veidā. Tā kā saņemtais ienākums ir dividendes, tās ir atbrīvotas no iedzīvotāju ienākuma nodokļa un līdz ar to par šiem ienākumiem netiek veiktas valsts obligātās sociālās iemaksas. Esam gan sākotnēji aicinājuši mūsu biedrus, rūpējoties par sevi un savu nākotni, pievienoties valsts obligātajai sociālajai apdrošināšanai brīvprātīgi. Lai gan mums nav pieejami konkrēti dati, pieļaujam, ka to biedru skaits, kas to būtu izdarījuši, nav liels. Galvenokārt tādēļ, ka tas ir sarežģīti. 

Mēs vēlamies uzsākt diskusiju par šo problēmu un ierosināt izmaiņas likumdošanā, lai dalīšanās ekonomikas platformu dalībnieki arī būtu sociāli apdrošināti, veicot minimālās sociālās iemaksas. Un tas nav stāsts tikai par mūsu platformu, bet par visu nozari, jo, piemēram, pārtikas piegādes kurjeru uzņēmumi arī pēc savas būtības ir dalīšanās ekonomikas daļa, dodot iespēju jebkuram piepelnīties pēc sev vēlama grafika. Šo iespēju izmanto arī daudz studentu no ārzemēm, un viņi paši nespēj izpildīt visas prasības un formalitātes, kas nepieciešamas, reģistrējoties kā pašnodarbinātajiem. 

Ja platformām būtu iespēja maksāt minimālās sociālās iemaksas, tas atrisinātu šo situāciju, jo nodokļu maksājumi tiktu veikti viņu vietā un laikus. Proti, stāsts ir par nepieciešamību pēc kvalitatīva pakalpojuma, kas dotu iespēju šādām personām pilnībā atbrīvoties no administratīvā sloga, kuru viņiem grūti izpildīt, un valstij nodokļi tiktu iemaksāti bez kavēšanās un bez liekām cilvēciskām kļūdām, nododot šo pienākumu platformai. 

Visu interviju lasiet žurnāla Dienas Bizness 25.oktobra numurā!

ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!