Lietuvas parlaments otrdien atbalstīja samazinātās 9% pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes ēdināšanas sektoram saglabāšanu līdz nākamā gada beigām, tikmēr sporta un izklaides pasākumiem tā tiks saglabāta līdz jūlijam.

Savukārt 9% samazinātā PVN likme bez termiņa noteikta viesu izmitināšanas, mākslas un kultūras vietām un pasākumiem, elektroniskajām grāmatām un periodiskajiem izdevumiem. 5% PVN likme noteikta valsts kompensētajai speciālajai medicīniskajai pārtikai.

Grozījumus Likumā par pievienotās vērtības nodokli atbalstīja 94 Seima deputāti, desmit bija pret un 27 atturējās.
Pamata PVN likme Lietuvā ir 21%.

Seima balsojums ir pretrunā ar Lietuvas valdības iepriekš atbalstīto nākamā gada valsts budžeta projektu, kas paredzēja, ka ēdināšanas pakalpojumiem samazinātā PVN likme tiks piemērota līdz nākamā gada vidum.

Lietuvas ārlietu ministrs un valdības koalīcijā ietilpstošās konservatīvās partijas "Tēvzemes savienība-Lietuvas kristīgie demokrāti" līderis Gabrieļus Landsberģis pēc Seima balsojuma atzina, ka lēmuma rezultātā nākamā gada budžetā zaudētie 65 miljoni eiro "ir nozīmīga summa", kuru varētu izmantot citiem mērķiem.

Viņš sacīja, ka valdības koalīcijas partneres Brīvības partijas ierosinātie grozījumu viņam radījuši vilšanos, jo šķitis, ka koalīcijā par šo jautājumu ir panākta vienprātība.

"Mēs apsēdīsimies un runāsim par nākamajiem politiskajiem soļiem," Landsberģis teica žurnālistiem, atzīstot, ka, viņaprāt, "šodien ir šķērsota zināma Rubikona, lai gan tā varētu arī nebūt ļoti plata".

Konservatīvo līderis piebilda, ka lēmums ir mazinājis uzticību koalīcijas partneru starpā, tomēr viņš pauda pārliecību, ka valdības koalīcija nav apdraudēta un ir iespējams atrast risinājumus turpmākai sadarbībai.

Brīvības partijas ierosinājumu Seimā atbalstīja arī divi  "Tēvzemes savienības-Lietuvas kristīgie demokrāti" deputāti - Mīkols Majausks un Mindaugs Skritulsks.

Majausks un viņa vadītā parlamenta Budžeta un finanšu komiteja jau iepriekš neatbalstīja premjerministres Ingrīdas Šimonītes ieceri samazināto PVN likmi ēdinātājiem, skatuves māksliniekiem un sporta pasākumiem un zālēm saglabāt līdz jūlijam. Komisija vēlējās plašāku samazinātās likmes pielietojumu.

Landsberģis pieļāva, ka Majausku varētu arī izslēgt no partijas.

Pats Majausks žurnālistiem paziņoja, ka negrasās atkāpties no Seima Budžeta un finanšu komitejas vadītāja amata.