Tiesā tikai retais nodokļu maksātājs Baltijā pierāda savu taisnību strīdos ar nodokļu administrāciju, visvairāk audita lēmumus pārsūdz nodokļu maksātāji Latvijā, vismazāk – Igaunijā, smalkās nianses un atšķirīga izpratne Lietuvā maina redzamo ainu.

To liecina ZAB WALLESS pētījums par Baltijas valstu nodokļu administrāciju ikgadējo veikto auditu skaitu, to pārsūdzībām un rezultātiem.

“Pētījuma mērķis bija ne tikai iegūt datus par to, cik daudz auditu veic katras valsts nodokļu administrācija, bet arī – cik daudz uzņēmēju šos auditu rezultātus apstrīd pašā iestādē, kādi ir to rezultāti, kādi rezultāti ir pēc tiesu galīgajiem nolēmumiem – kādi tie ir attiecībā pret uzņēmējiem,” skaidro ZAB WALLESS nodokļu partnere Ingūna Ābele. 

Viņa norāda, ka sākotnējais pētījuma veikšanas laiks būtiski pagarinājās, jo nevienā no Baltijas valstīm nav pieejama publiska analīze ne tikai par to, cik ir veikti nodokļu kontroles pasākumi, bet arī par to, kādi ir to rezultāti, cik daudz no tiem tiek apstrīdēti nodokļu administrācijas vadītājam un cik no tiem jau pirmajā pārsūdzības instancē tiek atcelti, un cik no pārējiem nonāk tiesās, un kāds ir to pēdējais vārds. 

Svarīgās nianses auditu skaitā 

“Statistika ir laba lieta, bet ar to nepietiek, jo tās rādīto datu atbilstošai salīdzināšanai ir jāsalīdzina pats process un ar to saistītās nianses,” uzsver I. Ābele. Kā labu piemēru viņa min iegūtos datus par nodokļu administrāciju veiktajiem auditiem: Igaunijā 2019. gadā tādu bija vairāk par 3400, bet Latvijā – mazāk par 500, Lietuvā – nedaudz vairāk par šo skaitli. “Sākotnēji negribas ticēt, ka Igaunijas nodokļu administrācija veic teju septiņas reizes vairāk auditu nekā Latvijā vai Lietuvā, bet atbilde slēpjas kontroles veidā, kura vārds ir audits, jo Igaunijā jau cita kontroles instrumenta nav, savukārt Latvijā līdztekus auditam vēl ir tematiskās pārbaudes un datu atbilstības kontroles pasākumi,” milzīgo atšķirību Baltijas kaimiņvalstu vidū skaidro I. Ābele. 

Visu rakstu lasiet 24.augusta žurnālā Dienas Bizness!

ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!