Gandrīz visa pasaule, vērojot ASV prezidenta vēlēšanu balsu skaitīšanas procesu, nu ieturējusi elpu. Līdzīgi procesi notiek arī finanšu tirgū, kuriem nu jāapdomā, kas notiks līdz ar visai ticamo šo vēlēšanu rezultātu apšaubīšanu. 

Katrā ziņā finanšu tirgiem neskaidrība netīk, un tā tuvākajā laikā var būt visai liela.

Jau pirms šīm vēlēšanām kā nozīmīgs risks tika izcelts tas, ka ASV nenotiek skaidrs un, iespējams, mierīgs varas maiņas process. ASV prezidents Donalds Tramps jau pirms šīm vēlēšanām vairākkārt apšaubīja to gaidāmo godīgumu, kas radījis augsni spekulācijām, ka viņš var nepieņemt to iznākumu. 

DB jau ziņojis - ASV sabiedrībai šobrīd izskatoties visai sašķeltai, ir bažas, ka ne tikai D. Tramps, bet nozīmīga cilvēku daļa šajā valstī (abās “frontes” pusēs) drīzāk pat var “rakt ierakumus”. Parasti ierasts, ka vēlēšanu rezultātu zaudējošā puse atzīst. Jāņem gan vērā, ka faktiski visus iepriekšējos četrus gadus ASV Demokrātu partijas pretstāve Trampam faktiski jebkurā jautājumā ir bijusi ļoti, ļoti asa, un arī pats Tramps var nebūt tas, kas seko kādām šādām normām. 

Proti, ja Baidens zaudēs, iespējams, var gaidīt papildu plašus protestus un otrādi. Sliktākajā gadījumā ASV var pārņemt dziļa politiskā krīze un, iespējams par konstitucionālā krīze, kas satricinātu visas Rietumu pasaules kārtību.

Uz to, ka šīs vēlēšanas nav bijušas pret viņu godīgas šorīt uzmanību vēlreiz vērsis arī D. Tramps. Katrā ziņā, iespējamība, ka šo vēlēšanu rezultātu nāksies izšķirt ASV tiesā pie tik tuviem to rezultātiem izskatās visai liela.

Pirms ASV vēlēšanu dienas vadošais pieņēmums bija pat par veselu ASV Demokrātu “zilo vilni”, kas nozīmētu faktiski pilnīgu šī politiskā spēka dominanci uz ASV skatuves. Nu šādi pieņēmumi sākuši pašķīst. Katrā ziņā, lai arī kāds arī būtu šo vēlēšanu iznākums, jau tagad noprotams, ka smagu triecienu saņems aptauju veicēju industrija. Turklāt nav tā, ka tas būtu nepamatoti. Faktiski, ja akli ticētu pirms tam veiktajām šādām ASV aptaujām, tad ASV Demokrātu partijas kandidātam Džo Baidenam šajās vēlēšanās bija sev jānodrošina visai viegla uzvara. 

Proti, šādi aptauju dati pārsvarā liecināja, ka Džo Baidena pārsvars pār Donaldu Trampu būs visai liels – bieži vien arī tā saucamajos “svārstīgajos štatos”. 

Realitātē tas tā nav bijis un dažos no tiem D. Tramps jau ir plūcis laurus vai atrodas priekša Dž. Baidenam. Piemēram, ABC/Washington Post savā pirms vēlēšanu dienas aptaujā klāstīja, ka Baidena pārsvars pār Trampu ir veseli 17 procentpunkti. Tam faktiski vajadzētu nozīmēt, ka Trampam nav vispār nekādu izredžu uzvarēt šajās vēlēšanās.

Jautājumi var būt visai daudz. Sazvērestības teorijas ir, ka šādas aptaujas ir politizētas un sagroza cilvēku prātus, jo nepārtraukti klāsta, ka lielākā daļa (nekā patiesībā) sabiedrības gatavi krist par vienu no kandidātiem. Vēl, iespējams, ka daudzi Trampa atbalstītāji nokausējuši savas patiesās domās, lai izvairītos no šāda it kā masu publiskā nopēluma.