Pēdējās dienās panākts ievērojams progress attiecībā uz jaunās koalīcijas darba virzieniem un vienošanās par atbildības jomu sadali, 14.novembrī pēc tikšanās ar "Jaunās vienotības" (JV) līderi, Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu (JV) pavēstīja Valsts prezidents Egils Levits un apliecināja arī Kariņš.

Papildus jau Kariņa piedāvātajam risinājumam pie Nacionālās apvienības (NA) pārraudzībā gaidāmās Aizsardzības ministrijas tiks izveidots ministra biedra postenis, ko ieņemtu "Apvienotā saraksta" pārstāvis. Ministra biedra konkrētie uzdevumi un to apjoms tiks laika gaitā precizēts - visticamāk, tie būšot saistīti ar to, kā militāra apdraudējuma gadījumā plaša sabiedrība tiek iesaistīta militāri civilajā aizsardzībā, skaidroja JV politiķis.

Otra vienošanās paredz, ka vides bloks pamatā paliks Reģionālās attīstības un digitālo lietu ministrijā, pastāstīja Kariņš. Savukārt Klimata departaments pāries uz jauno Klimata un enerģētikas ministriju. Starp partijām vēl būs diskusijas, kuri departamenti tai būtu jāpārņem, lai jaunā ministrija varētu pilnvērtīgi strādāt.

Vaicāts par AS viedokli, ka nepieciešamas garantijas arī no premjera par solidāro atbildību veselības un citās smagās jomās, Kariņš skaidroja, ka jebkurai valdībai, lai tā spētu atbilstoši strādāt, ir jāievēro solidārās atbildības princips. Premjers pauda, ka labi sadzird AS bažas un ka tiks turpinātas abpusējās sarunas vienu vai divas nedēļas, lai saprastu līdz galam, kur ir tās "īstās bažas".

Kariņš arī skaidroja, ka neuzskaita visus principus, pēc kuriem kādi kandidāti var būt ministri, bet gan ir skaidrs kritērijs, kuri nevar būt ministri, - tie, kuri ir kandidējuši uz 14.Saeimu, bet, kurus vēlētāji ir izsvītrojuši. "Visas citas iespējas paliek atvērtas," pauda premjers.

Taujāts, vai valdības deklarācijas veidošanā un valdības darbībā arī varētu tikt ņemtas šādas pauzes sarunām, JV politiķis pauda lielu cerību, ka tā nenotiks.

Vaicāts sīkāk par panākto vienošanos, Kariņš paskaidroja, ka apstiprinošu atbildi no AS saņēmis pēc šodien notikušās AS plašāka līmeņa iekšējās sanāksmes.

Brīvdienās un 14.novembrī partijas bez preses klātbūtnes izrunājušas atbildību sadales jautājumus un to, kā partijas varēs sadarboties un panākt arī pārnozaru sadarbību, pauda politiķis.

Pašlaik par vienu nedēļu ir nobīdījies iepriekš plānotais sarunu grafiks. Līdz piektdienas, 18.novembra, plkst.18 Kariņš gaidīs valdības deklarāciju darba grupu teksta redakcijas.

No pirmdienas, 21.novembra, tiks strādāts pie valdības deklarācijas konsolidētās redakcijas.

Nākamā koalīcija valdībā strādās "plecu pie pleca", tāpēc turpmāk koalīcijas veidošanas procesā būtu jāsāk virzīties uz lielāku sadarbību partiju starpā, pēc šodienas sarunām pauda Nacionālās apvienības politiķis Edvīns Šnore. Parlamentārietis uzskata, ka tā arī šis process turpmāk tiks organizēts.

Šnore atzīmēja, ka nepiedalās koalīcijas veidošanas sarunās, taču viņš pauda cerību, ka nākamās valdības veidošanas process virzās uz priekšu un noslēgsies ar "visiem pieņemamu rezultātu".

Viņaprāt, vēlēšanu rezultāti bijuši "diezgan acīmredzami", un koalīcijā nav iekļuvušas partijas, kurām būtu pilnīgi pretēji uzskati.

Valdības veidošanas procesam, iespējams, vajadzēja iet nedaudz raitāk, pauda Šnore, vienlaikus sakot, ka tā pašreizējā gaita "nav nekāda traģēdija".

Vaicāts, vai viņa ieskatā koalīcijas sarunu gaitā arī turpmāk ir sagaidāmas kādas domstarpības, politiķis sacīja, ka to ir grūti prognozēt. "Es ceru, ka ies gludāk, jo pamatjautājumi un principiālās lietas jau ir izrunātas," sacīja NA pārstāvis.

Kā ziņots, saskaņā ar Kariņa priekšlikumu topošajā valdībā JV ieņems septiņus amatus - Ministru prezidenta, finanšu ministra, ārlietu ministra, izglītības un zinātnes ministra, tieslietu ministra, klimata un enerģētikas ministra un labklājības ministra amatus.

AS pienāksies jau pašlaik ieņemtais Saeimas priekšsēdētāja amats un vēl četri amati valdībā - iekšlietu ministra, zemkopības ministra, veselības ministra un reģionālās attīstības un digitalizācijas lietu ministra amats.

Savukārt NA būs četri ministra posteņi - aizsardzības ministra, kultūras ministra, satiksmes ministra un ekonomikas ministra amatus.