Latvijas zinātņietilpīgās jaunuzņēmējdarbības attīstības platformā “Commercialization Reactor” izauguši vairāki Eiropā un pasaulē atzīti jaunuzņēmumi, kuriem ir visas iespējas nākotnē kļūt par Latvijas “vienradzi”, pauž “Commercialization Reactor” dibinātājs Nikolajs Adamovičs.

Lai radītu “vienradžus” nepieciešama labvēlīga vide un atbalsts, tostarp arī no valsts puses. Ieguldījums “dziļās tehnoloģijas” neatmaksājas uzreiz, lai jaunuzņēmums uzplauktu nepieciešami vismaz pieci seši gadi, taču tas atmaksājas ilgtermiņā, jo tiek attīstītas jaunas jomas un tiek radītas jaunas darba vietas. 

“Latvijai ir visas iespējas kļūt par Baltijas tehnoloģiju un inovāciju centru, jo mums ir daudz talantīgu zinātnieku un arī Eiropā labākā “deep tech” programma, kurā viņi satiekas gan ar sadarbības partneriem, gan ar mentoriem un potenciālajiem investoriem. Mums nav plāna izaudzināt Latvijas nākamo “vienradzi”, mēs redzam, ka ir iespējas izaudzināt veselo šādu “vienradžu” ganāmpulku,” prognozē Adamovičs.

2023. gada izskaņā “Commercialization Reactor” tika atzīta par Eiropas labāko programmu dziļo tehnoloģiju jomā, šīs Eiropas Tehnoloģiju institūta (EIT) novērtējums ir par pilnu “Commercialization Reactor” programmu ciklu. 

Arī “Commercialization Reactor” dalībnieku 2023. gadā paveiktais ir iespaidīgs.  Piemēram, “Watchbuilt” — uzvarēja “EIT Jumpstarter 2023” lielajā finālā digitālajā kategorijā, bet “PurOceans” — ieguva Baltijas Ilgtspējas balvu klimata inovāciju kategorijā. “Fintelligence” - pārstāvēja Latviju Ziemeļvalstu “Fintech” nedēļā. 

Medicīnas tehloloģiju jaunuzņēmums “PrintyMed” ar panākumiem strādā kopš tā izveides “Commercialization Reaktor” “Ignition Event”. “Eventech” ieguva atzinības rakstu par tehnoloģiskiem jauninājumiem un ieguldījumu valsts ekonomikas izaugsme, ko parakstījis Ministru prezidents. Savukārt tā laika modulis piedalīsies “Hēra” misijā  asteroīdu izpētei. Jaunuzņēmumi “Conelum” un “InLable” ar panākumiem piedalījās “European Startups Trip” Ķīnā.

Kopienas jaunpienācējs “Elogium” saņēma sēklas ieguldījumu. Savukārt “Empyrio” būvē industriālo prototipu Jūrmalā, bet vēl viens “Commercialization Reactor“ platformā radītais jaunuzņēmums “Adianano” iekārto eksperimentālās telpas Polijā.

Visiem šiem uzņēmumiem  ir arī ko parādīt, runājot par biznesa attīstību un rezultātiem. Proti, “PurOceans” veica veiksmīgu pilotprojektu Rīgas Ostā, “Fintelligence” ir piesaistījis pirmos klientus un sāka savu komerciālo darbību. Savukārt “WatchBuilt” un “PrintyMed” šobrīd gatavojas pirmajiem industriālājiem pilotprojektiem.

“Catalyco” ir piesaistījis nākamo investīciju raundu un ir vērā ņēmams progress sadarbībā ar potenciāliem klientiem - riepu ražotājiem, ķīmijas industriju, bet galvenais, ka tām ir milzīgs potenciāls iegūt vērtīgu ZnO no metāla pārstrādātāju un citu ražotāju, atlikumiem, tādējādi stimulējot aprites ekonomiku. Vēl viens jaunuzņēmums - “Pestevene” ir piesaistījis sēklas finansējumu un gatavs pāriet nākamajā attīstības stadijā.

“Šie sasniegumi simbolizē mūsu atpazīstamību Eiropas “dziļo tehnoloģiju” jaunuzņēmumu ekosistēmā, un mēs esam lepni, ka varam nest Latvijas vārdu pasaulē kā vienu no galvenajiem spēlētājiem Eiropas dziļo tehnoloģiju zinātnes komercializācijas arēnā,” saka Adamovičs.