
Lai veicinātu Latvijas jaunuzņēmumu konkurētspēju un izaugsmi, turpinās atbalsta programma, kas piedāvā līdzfinansējumu augsti kvalificētu speciālistu algošanai un nodokļu atvieglojumus, informē Latvijas investīciju un attīstības aģentūra (LIAA).
Katrs jaunuzņēmums šajā programmā var pretendēt uz atbalstu līdz pat 300 tūkstošiem eiro trīs gadu periodā, palīdzot piesaistīt augstas kvalifikācijas profesionāļus.
“Ieguldot Latvijas jaunuzņēmumos, mēs ieguldām valsts inovāciju kapacitātes attīstībā un jaunu eksportspējīgu produktu attīstībā. Tieši jaunuzņēmēmumu vidē šobrīd strauji attīstās mākslīgā intelekta, mūzikas, finanšu, militārā un duālā pielietojuma un citu nozaru tehnoloģijas, kuras gūst plašu atzinību pasaulē. LIAA atbalsta programmas jaunuzņēmumiem ļauj piesaistīt pasaules līmeņa speciālistus un augt straujāk,” uzsver LIAA direktore Ieva Jāgere.
Kopš jaunuzņēmumu atbalsta programmas izsludināšanas Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) apstiprinājusi jau sešus pieteikumus, piešķirot kopējo atbalstu 525 tūkstošu eiro apmērā. Šajā pieteikumu kārtā finansējumu saņēmuši vairāki inovatīvi Latvijas uzņēmumi, kas savā jomā attīsta unikālus un perspektīvus risinājumus.
To vidū ir mākslīgā intelekta tehnoloģijās balstītā vokāla pārveidotāja izstrādātāji “Sonarworks”, kravu pārvadājumiem paredzētā elektriskā skrejriteņa veidotāji “Rhino R”, kā arī pašapkalpošanās kiosku autori “TAPBOX”, kas radījuši risinājumus finanšu, transporta un medicīnas nozarēm. Atbalstu guvuši arī “SaaS” maksājumu apstrādes risinājuma izstrādātāji “Spell” un loģistikas platforma “Swotzy”, kas piedāvā kurjerpasta pakalpojumu salīdzināšanas iespējas.Viens no perspektīvākajiem jaunuzņēmumiem aizsardzības nozarē – “NATRIX” –, kas līdzfinansējumu profesionāļu algošanai izmantojis jau iepriekš, uzsver, ka tas bijis izšķirošs solis produkta izstrādes sākumposmā. “NATRIX” attīsta unikālas bezpilota platformas munīcijas, ekipējuma un pārtikas piegādei militāro konfliktu zonās.
“Līdzfinansējums algām ļāva piesaistīt augstas klases mehānikas un programmatūras inženierus. Pieredzējuši speciālisti jau strādā citos uzņēmumos, un viņu motivēšana pievienoties jaunam un “zaļam” projektam bez konkurētspējīga atalgojuma būtu sarežģīta. Šāda veida atbalsta rīks dod iespēju sacensties ar lielajiem darba devējiem un veiksmīgi attīstīt produktu,” skaidro uzņēmuma izpilddirektors Kristaps Puķe.
Jaunuzņēmumiem ir iespēja saņemt atbalstu divās programmās:
• Saņemot līdzfinansējumu 45% apmērā augsti kvalificētu darba ņēmēju (AKD) atalgojuma izmaksām;
• piemērojot nodokļu atvieglojumus jeb maksājot samazinātus darbaspēka nodokļus.
Šobrīd uzsākts jauns pieteikšanās posms augsti kvalificētu darba ņēmēju atalgojuma programmā. Atbalsts prioritāri saņem Latvijas jaunuzņēmumi, kas attīsta vai plāno attīstīt dažādus ar inovācijām saistītus produktus un atbilst atbalsta saņemšanas kritērijiem. Atbalsta periods jaunuzņēmumiem var ilgt līdz 24 mēnešiem, nodrošinot kopējo līdzfinansējumu katram jaunuzņēmumam līdz pat 300 tūkstošiem eiro.
Atbalsts tiek sniegts saskaņā ar Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likumu. AKD programmu līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds, savukārt nodokļu atvieglojumi tiek nodrošināti no valsts budžeta līdzekļiem. Kopējais finansējums, kas pieejams Latvijas jaunuzņēmumiem darba ņēmēju piesaistei, ir 2,6 miljoni eiro, un tā apguve iespējama līdz 2027. gada 30. aprīlim.