Elektronisko sakaru un IKT pakalpojumu sniedzēja “Bite Latvija” tīklā kopējais mobilo datu patēriņš 2025. gadā palielinājies par 25 % salīdzinājumā ar 2024. gadu.
Kā norāda “Bite Latvija” Radiotīkla departamenta vadītājs Aleksandrs Beļajevs, mobilā interneta patēriņa pieaugums atspoguļo iedzīvotāju paradumu maiņu – cilvēku un uzņēmumu ikdiena arvien vairāk balstās digitālajā vidē, pieaugot ne vien tīklā pieslēgto ierīču skaitam, bet arī pieprasījumam pēc ātra un stabila interneta savienojuma. Būtiska loma datu patēriņa pieaugumā ir 5G tehnoloģijas attīstībai, kas nodrošina lielāku tīkla kapacitāti un augstāku datu pārraides ātrumu.
Šobrīd “Bite Latvija” 5G tīkls aptver jau 90 % iedzīvotāju, un aizvien vairāk klientu izvēlas jaunākās paaudzes ierīces, kas atbalsta 5G tehnoloģiju – pērn to skaits tīklā palielinājies par 45 tūkstošiem. Turklāt 5G tīklam tiek pieslēgti ne vien mobilie telefoni un datori, bet arī liels skaits dažādu lietu interneta jeb IoT viedierīču mājsaimniecībās un birojos, kas vēl vairāk palielina datu plūsmu. Līdz ar to mērķtiecīga tīkla attīstība un kapacitātes stiprināšana kļūst par svarīgākajiem faktoriem.
“Nemitīgi augot datu patēriņam, Bite turpinās stratēģisku tīkla attīstību arī 2026. gadā, ieguldot 20 miljonus eiro mobilā tīkla modernizācijā, 5G pārklājuma paplašināšanā un nākamās paaudzes 5G+ ieviešanā, nodrošinot stabilu, drošu un modernu mobilo sakaru infrastruktūru pieaugošajām klientu vajadzībām. Kopumā šogad paredzēts izbūvēt 70 jaunas bāzes stacijas visā Latvijā – 10 % Rīgā un 90 % reģionos, īpaši Vidzemē un Latgalē. Tīkla paplašināšana paredzēta Kuldīgas, Tukuma, Dobeles, Madonas, Alūksnes, Gulbenes, Ogres, Valmieras un Cēsu novados, kā arī Daugavpilī. Līdzās tam 170 esošās bāzes stacijas tiks modernizētas, ieviešot 5G, kas būtiski palielinās tīkla jaudu un datu pārraides ātrumu,” stāsta Aleksandrs Beļajevs, “Bite Latvija” Radiotīkla departamenta vadītājs.
Viņš papildina, ka mobilā interneta patēriņa pieaugums dažādās Latvijas pilsētās un novados apliecina gan iedzīvotāju digitālo paradumu maiņu, gan arī infrastruktūras attīstības ietekmi. Salīdzinot ar 2025. gada sākumu, šī gada sākumā straujākais mobilā interneta patēriņa pieaugums fiksēts Jelgavā, kur tas audzis par 53 %, Liepājā – 51 %, Mārupē – 50 %, Jūrmalā – 49 % un Rīgā – 47 %. Būtisks kāpums gada laikā novērots arī Ogrē un Rēzeknē – 42 %, Daugavpilī un Olainē – 44 %. Novados mobilā interneta patēriņš gada laikā visvairāk audzis Līvānu novadā – 40 %, Jēkabpils novadā – 39 %, Bauskas un Aizkraukles novados – 35 %, tikmēr Krāslavas novadā – 32 % un Ludzas novadā – 30 %. Īpaši izteikts pieaugums vērojams Austrumlatvijā, kas apliecina tīkla modernizācijas pozitīvo ietekmi arī ārpus galvaspilsētas.
“Datu patēriņa un ierīču skaita apjomīgais pieaugums liecina, ka klienti arvien aktīvāk izmanto 5G tīkla sniegtās priekšrocības – lielāku interneta ātrumu, stabilāku savienojumu arī pie lielas tīkla noslodzes un mazāku signāli aizturi, kas uzlabo interneta lietošanas pieredzi ikdienā, piemēram, ļauj skatīties video augstākā kvalitātē, ērtāk lietot mākoņpakalpojumus un veikt stabilākus videozvanus,” skaidro A. Beļajevs.
Plānots, ka šī gada beigās Latvijā darbosies vairāk nekā 1200 “Bite Latvija” bāzes stacijas, no kurām teju 1000 būs aprīkotas ar 5G tehnoloģiju.
