
Reforma sadārdzināja pašvaldību izdevumus par pārvaldi, izglītību un sociālo palīdzību par vairāk nekā pusmiljardu eiro gadā.
Kā liecina Valsts kases apkopotā un atklātajos datos ievietotā informācija, tad 2021. gada administratīvi teritoriālā reforma tika veikta, balstoties uz pilnīgi aplamiem pieņēmumiem par iespējamo pašvaldību izdevumu ietaupījumu pēc reformas īstenošanas. Oficiāli administratīvi teritoriālā reforma tika īstenota valsts attīstībai un iedzīvotāju labklājības nodrošināšanai. Pašlaik Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija pirms administratīvi teritoriālās reformas deklarēja galvenos pašvaldību finansiālos ieguvumus. Tie bija trīs:
• jo mazāka pašvaldība, jo dārgāka ir tās funkciju īstenošana, rēķinot uz vienu iedzīvotāju;
• ilgtermiņā augoši uzturēšanas izdevumi uz vienu iedzīvotāju prasīs arvien lielāku pašvaldību budžeta daļu, kas tādējādi varētu ierobežot pašvaldību iespējas veikt investīcijas teritorijas attīstībā;
• koncentrējot pašvaldībām deleģēto pakalpojumu sniegšanu lielākos novados, potenciālais pašvaldību budžeta līdzekļu ietaupījums izglītības, sociālās aizsardzības un vispārējo valdības dienestu uzturēšanas jomā var būt no 17 miljoniem eiro līdz pat 130 miljoniem eiro gadā.
Atbilstoši Valsts kases apkopotajai un atklātajos datos ievietotajai informācijai 2022. gadā visu pašvaldību kopējie izdevumi vispārējās valdības dienestiem bija 400 miljoni eiro. Savukārt 2024. gadā visu pašvaldību kopējie izdevumi vispārējās valdības dienestiem jau bija 535 miljoni eiro. 2022. gadā visu pašvaldību kopējie izdevumi izglītībai bija 1229,5 miljoni eiro. Savukārt 2024. gadā visu pašvaldību kopējie izdevumi izglītībai sakāpa līdz 1585,5 miljoniem eiro.
2022. gadā visu pašvaldību kopējie izdevumi sociālajai aizsardzībai bija 388 miljoni eiro. Savukārt 2024. gadā visu pašvaldību kopējie izdevumi sociālajai aizsardzībai bija 485,5 miljoni eiro.
Visu rakstu lasiet 1.aprīļa žurnālā Dienas Bizness!
Abonēt ir ērtāk: e-kiosks.lv.