Būve atrodas Brīvības gatvē 332, Rīgā un pēc objekta nodošanas ekspluatācijā slimnīcā veiks plaša spektra rekonstruktīvās, rokas ķirurģijas un plastiskās ķirurģijas operācijas.
Jauna pieredze! Vai paspēs laikā?
Nav noslēpums, ka būvniecības nozare pēdējos gados izbaudījusi ne mazums izaicinājumu, tādēļ arī, izmantojot izdevību, Dienas Biznesa pirmais jautājums ir – vai objekts tiks pabeigts norunātajā laikā, proti, jānodod 2025. gada 1. ceturksnī. “Spāru svētki iezīmē būtisku posmu projekta izpildē, un līdz šim visi darbi ir veikti saskaņā ar plānoto grafiku. Mēs esam nodrošinājuši rūpīgu plānošanu un efektīvu resursu pārvaldību, līdz ar to paredzam, ka objekts tiks pabeigts veiksmīgi un laikā, par kuru esam savstarpēji vienojušies ar pasūtītāju,” spāru svētkos apliecināja SIA Monum valdes locekle Evita Domello, pie viena gan atklājot, ka šī slimnīca ir pirmā medicīniska rakstura būve MONUM vēsturē, lai arī uzņēmums ir daudznozaru un ar ilggadēju pieredzi.
“Piedāvātie risinājumi, izmantotie materiāli un tehnoloģijas ir zināmas un iepriekš pielietotas cita veida un sarežģītības būvēs. Uzskatu, ka jebkura ēkas pārbūve ir saistīta ar daudz izaicinājumiem, attiecībā uz slimnīcu varētu minēt: augstas tīrības un sterilizācijas prasības, stabilas, jaudīgas enerģijas un komunikācijas sistēmas, kā arī, ņemot vērā to, ka slimnīcu pārbūve ir dārga, ir jāspēj ik uz soļa noturēt balansu starp budžetu un nepieciešamajiem, modernajiem uzlabojumiem,” akcentē Evita Domello.Jautāta par mūždien būvniecībā aktuālo – cenu izmaiņām materiāliem, darbaspēkam un ierīcēm, E. Domello skaidro: “Noslēgtais līgums neparedz cenu indeksāciju, tomēr darba procesā risinām jautājumus par kompensācijas mehānismiem tādiem darbiem, kurus būvnieks nekādi nevarēja paredzēt pirms darbu uzsākšanas, un bez kuriem nav iespējami kvalitatīvi modernas slimnīcas pārbūves darbi.”
Celt slimnīcu ir sarežģīts darbs
Pārbūvēt un paplašināt ēku slimnīcas vajadzībām ir ārkārtīgi sarežģīts uzdevums, kas prasa rūpīgu plānošanu un augstu profesionalitāti. Kāda ir konrētā specifika, jautājām BLV Advisory Group būvuzraudzības grupas vadītājam Artūram Ščuram, kurš jau uzreiz norādīja, ka slimnīcām ir virkne prasību, kuras nevar salīdzināt ar citiem objektiem. “Piemērām, slimnīcās nepieciešamas inženierkomunikāciju sistēmas ar specifiskām prasībām. Šo sistēmu integrācija esošajā ēkā bieži vien prasa būtiskas izmaiņas inženiertehniskajās struktūrās. Slimnīcas ēkai jābūt funkcionāli un ergonomiski izplānotai, lai nodrošinātu efektīvu darbību. Tas ietver telpu izkārtojumu, kas optimizēts gan pacientiem, gan medicīniskajam personālam. Telpu izkārtojums un aprīkojums jāplāno tā, lai samazinātu infekciju risku un nodrošinātu ātru un ērtu piekļuvi nepieciešamajām medicīniskajām iekārtām, t.sk. tām jāatbilst vietējiem un starptautiskiem veselības aizsardzības standartiem un būvnormatīviem. Ugunsdrošība, evakuācijas plāni un pacientu drošība ir primāri faktori, kas jāņem vērā katrā projekta posmā,” tā objekta būvuzraugs Artūrs Ščurs, piebilstot, ka šīs ēkas pārbūve un paplašināšna slimnīcas vajadzībām ir komplekss process, kas no būvnieka prasa augstu kompetenci un rūpīgu plānošanu.
“Kā būvuzraugiem mums ir liels un nozīmīgs darbs, lai dinamiskās pārbūves darbu gaitā paspētu nokontrolēt gan būvprojektā izmaiņas, gan būvdarbu kvalitāti, gan moderno, sarežģīto un specifisko medicīnas tehnoloģiju integrāciju, gan Ilgtspējīgo risinājumu pielietošanu, gan budžeta un grafika progresa ievērošanu no Būvuzņēmēja puses. Tomēr es īpaši vēlos uzsvērt, ka veiksmīgs projekts ir iespējams tikai ar ciešu sadarbību starp visām iesaistītajām pusēm, augstu profesionālo standartu ievērošanu un nepārtrauktu uzmanību uz detaļām un kvalitāti”, uzsver Artūrs Ščurs.
Kam slimnīca top? Kad sāks darbu?
Pirms stāstīt kam top konkrētā slimnīca un kas tur notiks – īss ievads par pasūtītāju, kas ir SIA Latvijas plastiskās, rekonstruktīvās un mikroķirurģijas centrs vai saīsināti Latvijas mikroķirurģijas centrs. Centrs nodrošina augstas kvalitātes uz medicīnas zinātnes pierādījumiem balstītus pakalpojumus, kas ļauj sniegt vislabākos ārstēšanas rezultātus, garantējot pacientam maksimālu drošību. Kvalificētie speciālisti un augstie drošības standarti ir padarījuši Latvijas mikroķirurģijas centru par pazīstamu un respektablu medicīnas iestādi ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā un pasaulē. Uzņēmuma vadības un ārstu komanda ir starptautiski pazīstami Latvijas vadošie plastikas ķirurgi, traumatologi, ortopēdi un rokas ķirurgi, kas profesionālās zināšanas apguvuši un regulāri papildina ASV, Singapūras, Norvēģijas, Vācijas, Austrijas, Francijas, Somijas, Nīderlandes, Apvienoto Arābu emirātu un Turcijas klīnikās.
Kam būs domāta jaunā slimnīca Dienas Bizness jautāja Latvijas mikroķirurģijas centra līdzīpašniekam un plastikas ķirurgam Aivaram Tihonovam. “Jaunā slimnīca sniegs iespēju vienuviet apvienot augstas kvalitātes diagnostikas un inovatīvas plastiskās ķirurģijas (rokas, estētiskās un rekonstruktīvās mikroķirurģijas) ārstniecības metodoloģijas, kā arī nodrošinās lielāku pieejamību – klientiem tiks nodrošināta savlaicīga konsultāciju, diagnostikas, operāciju, pēcoperācijas aprūpes un rehabilitācijas sniegšana, kas būs liels ieguvums visiem Latvijas un daļai ārvalstu iedzīvotājiem. Uzņēmuma klientu skaits arvien pieaug, jo pieaug uzņēmuma darbības profila diagnosticēto slimību gadījumu skaits Latvijā,” tā A. Tihonovs. Rekonstruktīvās mikroķirurģijas operācijas nozīmē to, ka tās tiek veiktas cilvēkiem, kuru ķermeni sakropļojuši iedzimti defekti, audzēji, traumas vai ievainojumi. Ar rekonstruktīvās ķirurģijas palīdzību ārsti cenšas atjaunot cilvēka iepriekšējo izskatu vai funkciju.Jautāts par iespējamo slimnīcas darba pirmo dienu, A Tihonovs sacīja: “Mēs ceram slimnīcas darbību uzsākt 2025.gada martā. Jaunajā slimnīcā darbu turpinās gan mūsu esošais personāls, gan tiks piesaistīti jauni darbinieki. Gada beigās darba tirgū meklēsim vispārējās aprūpes māsas un māsas palīgus.”
Investīcijas – pašu un bankas
Latvijas mikroķirurģijas centra finanšu daļas vadītāja Laura Indriksone Dienas Biznesam atklāja, ka projektā kopumā plānots investēt 7,8 miljonus eiro, no kuriem SEB bankas līdzfinansējums ir 5 miljoni eiro.
“Secinājumi par veselības aprūpes nozares pozitīvām ekonomiskās izaugsmes tendencēm, kā arī tās attīstības prognozēm dod apstiprinājumu, ka ekonomiskā situācija ir labvēlīga projekta īstenošanai un uzņēmuma pelnīt spējai,” īpaši norādīja L. Indriksone.
Jautāts par SEB bankas risku izvērtējumu apsverot 5 miljonu finansējumu, SEB bankas Mazo un vidējo uzņēmumu finansēšanas pārvaldes vadītājs Ģirts Priede sacīja: “Uz privātās medicīnas nozari kopumā raugāmies ļoti optimistiski, kas saistīts ar ilgstošu nepietiekamu finansējuma un reformu trūkumu valsts nodrošinātājā medicīnas pakalpojumā. Jomas profesionāļi izvēlas strādāt privātās iestādēs, jo tās nodrošina labus darba apstākļus, saprotamu darba organizāciju, profesionālu atbalsta personālu, kā arī modernu tehnoloģisko aprīkojumu. Pacienti, savukārt, izmanto privāto medicīnas iestāžu pakalpojumus, jo vēlas pakalpojumus saņemt ātrāk un darīt to sakārtotā infrastruktūrā ar augstu klientu servisa līmeni. Ar Latvijas Mikroķirurģijas centru mums jau ir ilgstoša sadarbība un esam lepni, ka viņi par finanšu partneri slimnīcas būvniecībā ir izvēlējušies mūs. Uzņēmuma komanda ir augstākā līmeņa profesionāļi, kas nodrošina ļoti specifisku un būtisku medicīnas pakalpojumu sabiedrības veselības nodrošināšanā, kā arī kosmētiskajā ķirurģijā.”
UZZIŅAI
Būvdarbus veic SIA “MONUM”, būvuzraudzību nodrošina SIA “BLV Advisory Group”, projekta autors - arhitektu birojs “Ozola & Bula”.