Vēsturiskie nami nes sev līdzi lielu pievienoto vērtību – arhitektūru, vēsturi un auru, taču finansiāli liela problēma ir to atjaunošana.

Darījumu skaitam šādos īpašumos ir tendence pieaugt, un tā tas turpināsies, ja vien pieaugs renovēto platību skaits un kvalitāte, vēstu Dienas Biznesa speciālizdevums Nekustamais īpašums.

Mihails Guščins Latvijā atgriezās pirms aptuveni četriem gadiem un šobrīd ir īpašnieks uzņēmumam One Development, kas nodarbojas ar vēsturisku namu renovāciju, saglabājot mantojumu un atjaunojot namos dzīvojamo platību. Ilgus gadus mācoties un dzīvojot ASV, vēlāk arī Kanādā un Maskavā, sācis nopietnāk nodarboties ar nekustamo īpašumu attīstīšanu. Kopumā jomā darbojas aptuveni deviņus gadus, pirmos piecus no tiem tikai kā investors. Pirmais lielais Latvijā īstenotais projekts bija Miera ielas rezidence Rīgā. Pirms pieciem gadiem uzņēmējs šo īpašumu nopirka izsolē. 

“Tobrīd tā izskatījās ne pārāk laba lokācija, bet procesā bija interesanti vērot, kā mainās apkārtne. Tajā projektā bija šausmas, maksājām cilvēkiem kompensācijas, lai izbeigtu īres līgumus. Tas aizņēma laiku, bet tā bija interesanta pieredze, un gada laikā pārdevām visu projektu,” atceras M. Guščins. 

Šobrīd One Development ir divi aktuālie projekti — Blaumaņa ielā 12 un Čaka ielā 30A, kur uzņēmums atjaunojis gan ēku fasādes, gan iekštelpas. Drīzumā attīstītājs plāno sākt vēl vienu lielu renovācijas projektu vēsturiskajā centrā, kā arī jaunu projektu būvniecību Mežaparkā. 

Ierasti vēsturisko namu atjaunošanas process aizņem aptuveni divus gadus - no brīža, kad īpašums tiek iegādāts, saskaņots un pabeigti būvdarbi. “Diemžēl mums ir tāda Rīgas būvvalde, kāda tā ir. Saskaņošanas laiki ir neparedzams risks. Ja skatās uz visu procesu kā biznesu, tad nevar prognozēt, kad atgūsi investēto naudu, jo saskaņošana bieži vien ievelkas. Mums vajadzētu būt uz viena viļņa ar Rīgas būvvaldi, jo attīstām pilsētu, kurā dzīvojam. Mums ir ļoti daudz ierobežojumu, piemēram, ja vēlies izbūvēt mansardu, tad saskaņošana vien aizņem septiņus mēnešus. Manuprāt, tas ir pārāk ilgs process. Mēs varētu pietuvoties kaimiņvalstīm, kur tas aizņem 2-3 mēnešus,” komentē One Development īpašnieks.  

Vēsturisko ēku iegādes cenas ir svārstīgas - no 600 līdz 1100 eiro par kvadrātmetru atkarībā no lokācijas. Vērā jāņem arī fasādes, telpu, jumta, liftu stāvoklis. “Piemēram, ja piedāvā iegādāties visu ēku par 1500 eiro kvadrātmetrā, bet saproti, ka jāiegulda vēl 700 līdz 800 eiro kvadrātmetrā, tad jāsaprot, kāda ir tirgus cena. Mums nav Prāga vai Berlīne. Pie mums kvadrātmetra vidējā cena Rīgas centrā ir 2000 līdz 2500 eiro. Tad matemātika nesakrīt un namīpašumi stāv tukši,” komentē M. Guščins. Viņaprāt, Rīgas centrā ir daudz skaistu namīpašumu, taču fasādes nav sakārtotas, logi katrs citāds. “Process, kā izvēlēties ēku atjaunošanai, kļūst sarežģītāks. Ir šķietami liela izvēle, taču diemžēl tas vairs nav kā pirms pieciem, sešiem gadiem. Piemēram, ja ēka ir sadalīta vairākos dzīvokļos un tai nav viena īpašnieka, tad nekad neizdosies vienoties. Tā tiek tērēts pārāk daudz laika, tāpēc labāk ēku iegādāties ar īres līgumiem vai tukšu, taču to izdarīt ar katru gadu kļūst grūtāk,” atklāj M. Guščins.

Visu rakstu lasiet Dienas Bizness speciālizdevumā Nekustamais īpašums!

Žurnāla "Dienas Bizness" abonenti "Nekustamo īpašumu" saņem bez maksas.

Abonēt ir ērtāk: https://www.dbhub.lv/abone