Sadarbojoties "Swedbank " un pašmāju investīciju uzņēmumam "Merito Partners" (Merito), šogad Carnikavā darbību uzsāks saules elektrostacija (SES) ar 12 megavatu jaudu, nodrošinot ilgtspējīgas elektroenerģijas piegādi vairāk nekā 5860 mājsaimniecībām Carnikavā un tuvējām apdzīvotām vietām. 

Carnikavas SES, kuras izbūvē ieguldīti 8 miljoni eiro, tostarp 4,5 miljoni "Swedbank" finansējuma, būs lielākā šogad ekspluatācijā nodotā saules spēkstacija Latvijā.

Septembra laikā 11,7 ha lielā platībā tiks izvietoti 22 300 saules paneļu. Carnikavas SES jauda būs 12 MW un paredzams, ka tā gadā saražos vismaz 12 300 000 kWh elektrības, kas atbilst 5860 mājsaimniecību vidējam elektrības patēriņam gadā. 

Kā uzsver “Merito” līdzdibinātājs un vadošais partneris Mikus Janvars, “Esam pagodināti, ka varam īstenot “Merito” fonda ilgtspējīgā zaļās enerģijas projekta līdz šim lielākās saules elektrostacijas  būvniecību kopā ar "Swedbank", lielāko banku Latvijā un vienu no Baltijas ilgtspējas līderiem. Mēs uzskatām, ka atbildīga biznesa attīstība ir ļoti nozīmīga – SES būvniecības procesā rūpīgi izvērtējam un kopā ar neatkarīgiem ekspertiem iepirkumos izvēlamies piegādātājus, kuri spēj nodrošināt atbilstošus ilgtspējas principus. Kāpinot  Latvijas atjaunīgās enerģijas īpatsvaru, vienlaikus rūpējamies par vides un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu. Mācoties no labākajiem un progresīvākajiem tirgus līderiem, ieviešam jaunas prakses, kas piešķirs vēl plašāku nozīmi  ilgtspējai un atbildīgai biznesa darbībai. Visos mūsu saules elektroenerģijas projektos ieviešam kukaiņu un sikspārņu mājas, kā arī nākotnē plānojam sadarboties ar vietējiem lauksaimniekiem, piedāvājot saules elektroenerģijas parka pļavas bišu saimēm un aitu ganāmpulkiem.”

“Merito” fonda finansētās saules elektrostacijas Carnikavā un citviet Latvijas teritorijā tiek attīstītas ar pieslēgumu sadales tīklu infrastruktūrai, tādējādi elektroenerģijas ražošana notiek tuvu tās patērētājiem – reģionālo pilsētu iedzīvotājiem un uzņēmumiem. Carnikavas SES atrodas tieši pretim apakšstacijai "Carnikava". 

Jevgenijs Ivanovs, "Swedbank" Uzņēmumu pārvaldes vadītājs norāda: “Laikā, kad visas valsts mērogā ir diskusija par banku nozīmi tautsaimniecības attīstībā, mēs ar gandarījumu varam teikt, ka šī gada laikā uzceltā lielākā saules enerģijas elektrostacija ir tapusi ar "Swedbank" līdzdalību. Šis ir kārtējais piemērs tam, ka ilgtspējīgas biznesa idejas iegūst finansētāju atbalstu, jo to loma jaunas un kvalitatīvākas tautsaimniecības izaugsmē ir nenovērtējama. Īpaši laikā, kad esam saskārušies ar ģeopolitiskajiem riskiem un karu Ukrainā, kas tiešā veidā ietekmēja arī enerģētikas cenas Latvijā, mēs varam no enerģētikas patērētājvalsts kļūt arī par daļēju enerģētikas ražotājvalsti. Un tieši lielākā saules stacija Latvijā ir daļa no soļa sekmēt mūsu tautsaimniecības enerģētisko neatkarību no fosilajiem resursiem. "Swedbank" jau iepriekš ir definējusi, ka ir banka ilgtspējīgām pārmaiņām, tāpēc nav nekāds pārsteigums, ja banka kritiskāk vērtētu kādu “fosilā laikmeta” projektu, dodot priekšroku tiem projektiem, kas nodrošina mums zaļāku un arī neatkarīgāku ekonomisko nākotni”.

SIA "Carnikavas SES" īpašnieks ir pašmāju investīciju uzņēmuma “Merito Partners” fonds "Merito Sustainable Energy Fund I", kurš kopā ar ekspertiem no uzņēmuma “Saules Energy” Latvijas reģionos īsteno vērienīgu zaļās infrastruktūras projektu. Plānots, ka “Merito” fonds kopā ar “Saules Energy” kopumā īstenos astoņu elektrostaciju būvniecību Latvijā. Carnikavas SES ir starp pirmajām četrām, kas sāks ražot elektroenerģiju jau šogad.