Valdība virza vaslts budžeta grafiku bez vienošanās un bez plāna izdevumu mazināšanai, informē Latvijas Darba devēju konfederācijā (LDDK).
Finanšu ministrijas (FM) rīkojuma projekts par valsts budžeta un turpmāko gadu budžeta plānošanas grafiku Ministru kabineta otrdienas, 28. aprīļa, sēdē tika iekļauts un virzīts pēdējā brīdī, ignorējot sociālo partneru iepriekš iesniegtos priekšlikumus par nepieciešamajiem labojumiem.
LDDK norāda, ka tā ir vairākkārt rosinājusi papildināt rīkojuma projektu par valsts budžetu 2027. gadam un budžeta ietvaru 2027., 2028., 2029. un 2030. gadam sagatavošanas grafiku ar pasākumu, kas nosaka ministrijām iesniegt priekšlikumus Valsts kancelejai un FM par reformām, kuras paredz samazināt un efektivizēt publiskā sektora izdevumus, optimizēt funkcijas un publiskos pakalpojumus.
Šogad 11. martā Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) Budžeta un nodokļu politikas apakšpadomes sēdē FM pirmo reizi prezentēja valsts budžeta un budžeta ietvara sagatavošanas grafiku. LDDK šajā sēdē norādīja uz būtisku trūkumu - grafikā nav paredzēti pasākumi valsts izdevumu mazināšanai. Arī 2. aprīļa apakšpadomes sēdē LDDK atkārtoti pauda iebildumus pret piedāvāto grafiku un uzsvēra nepieciešamību to papildināt ar konkrētiem risinājumiem. Savukārt 8. aprīlī LDDK šo priekšlikumu iesniedza FM par attiecīgā punkta formulējumu. Uz to LDDK nav saņēmusi atbildi, kā arī nav notikusi turpmāka diskusija par iesniegto risinājumu, norāda LDDK.
"Valsts izdevumu pārskatīšana nedrīkst apstāties līdz ar politiskā cikla maiņu - tas ir nepārtraukts darbs. Izdevumu pārskatīšanai ir jānotiek pašās nozaru ministrijās, iesaistot sociālos partnerus. Vienlaikus nopietni izvērtējot arī investīciju efektivitāti, tostarp aizsardzības sektorā," iepriekš apakšpadomes sēdē pauda LDDK prezidents Andris Bite.
LDDK aicina FM un valdību atgriezties pie konstruktīva dialoga un vienoties par konkrētiem, grafikā iekļaujamiem pasākumiem valsts izdevumu mazināšanai, kas ir būtisks priekšnosacījums ilgtspējīgai un sabalansētai budžeta plānošanai.
Valdība 28. aprīlī atlika FM sagatavotā rīkojuma par 2027. gada budžeta un budžeta ietvara 2027., 2028., 2029. un 2030. gadam sagatavošanas grafiku apstiprināšanu. Jautājuma izskatīšana tika atlikta, jo pret to iebilda partija "Progresīvie".
FM skaidro, ka koalīcijas partneri no partijas "Progresīvie" vēlas izdiskutēt budžeta sagatavošanas grafika tehniskos jautājumus.
Budžeta sagatavošanas grafikā bija paredzēts noteikt veicamos pasākumus un to izpildes termiņus likumprojekta sagatavošanai, kurus iespējams īstenot līdz Saeimas vēlēšanām.
