Ukrainas Nacionālā korupcijas novēršanas aģentūra ceturtdien paziņoja, ka tā iekļāvusi starptautisko kara sponsoru sarakstā Lietuvas pārtikas produktu ražotāju "Vičiūnu grupe", kas ir zīmola 'Viči"  īpašnieks.

"Pēc tam, kad sākās Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā, "Vičiūnu grupe" pārstāvji solīja, ka uzņēmums pametīs Krievijas tirgu, tomēr "Viči" turpina darboties Krievijā, meklē jaunus darbiniekus un maksā ievērojamus nodokļus agresora budžetā," paziņojumā norāda Ukrainas pretkorupcijas aģentūra.  

"Tas bija iemesls, kādēļ Nacionālā korupcijas novēršanas aģentūra  pievienoja "Vičiūnu grupe" starptautisko kara sponsoru sarakstam," teikts paziņojumā.

Pēc Maskavas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā 2022.gada februārī simtiem Rietumu uzņēmumu pameta Krievijas tirgu. Kijeva publiski kritizē tos, kas tajā turpina darboties, iekļaujot tos kara sponsoru sarakstā.

"Vēl 2022.gada martā, pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā, Lietuvas grupas vadītājs Šarūns Matijošaitis paziņoja, ka uzņēmums atstās Krievijas tirgu trīs līdz četru mēnešu laikā," norādīja Ukrainas pretkorupcijas aģentūra.

"Tā vietā tika atklāts, ka "Vičiūnu [grupe]" nepārtrauc savu darbību Krievijā un "Viči" joprojām ir viens no Krievijas patērētāju iecienītākajiem zīmoliem," teikts paziņojumā.

Lietuvas koncerns "veic darbību Krievijā kā parasti, neatlaižot darbiniekus, veiksmīgi aizstāvot Krievijas preču zīmi tiesā un turpinot pieņemt darbiniekus savos meitasuzņēmumos, atbalstot darba tirgu Krievijā", teikts paziņojumā.

"Kamēr tādi pazīstami zīmoli kā "Viči" turpina būt Krievijas tirgū, neraugoties uz visiem agresora kara noziegumiem, pasaule saņem nepareizu signālu, ka Krievija joprojām ir starptautisko ekonomisko procesu daļa. Un Krievijas iedzīvotāji redz, ka demokrātiskā pasaule viņiem nav pagriezusi muguru," paziņojumā citēts pretkorupcijas aģentūras vadītāja Oleksandra Novikova teiktais.

"Daudzi uzņēmumi jau ir izdarījuši pareizo izvēli par labu demokrātijas un godīguma vērtībām, atstājot Krievijas tirgu. Tomēr "Vičiūnu grupe" nebija viens no tiem un negāja tālāk par saviem tukšajiem solījumiem," viņš piebilda.

Uzņēmumā "Vičiūnu grupe" atteicās ziņu aģentūrai BNS komentēt Ukrainas pretkoprupcijas aģentūras lēmumu par iekļaušanu kara sponsoru sarakstā.

Jau ziņots, ka "Vičiūnu grupe" īpašnieki apgalvo, ka viņi jau kopš 2022.gada pavasara mēģina pārdot savu uzņēmumu Krievijas eksklāvā Kēnigsbergā (Karaļaučos), taču līdz šim neveiksmīgi.

Grupas ražotnes Sovetskā neto peļņa 2022.gadā bija 24,9 miljoni eiro, kas ir gandrīz trīs reizes vairāk nekā 2021.gadā, un apgrozījums šajā laikā posmā pieauga par 6,5% līdz 216,6 miljoniem eiro.

Lietuvas otrās lielākās pilsētas Kauņas mēram Visvaldam Matijošaitim un viņa biznesa partnerim Ļudam Skierum vienlīdzīgās daļās pieder uzņēmums "VG Holding", kas ir "Vičiūnu grupe" īpašnieks.