Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) uz laiku daļēji apturējis piensaimnieku kooperatīvās sabiedrības “Straupe” darbību, jo no Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) saņemtā informācija liecina, ka vairākiem uzņēmumā strādājošajiem konstatēta patogēnās mikrofloras (patogēnie E.Coli) klātbūtne. 

Apturēta uzņēmuma fasēšanas līnija, kurā produkti manuāli tika pildīti atkārtoti izmantojamos traukos.

PKS “Straupe” ražotie manuāli fasētie piena produkti tika piegādāti 14 pirmsskolas izglītības iestādēm laikā, kad ar E.Coli izraisītu zarnu infekciju saslima vairāki šo iestāžu audzēkņi dažādos Latvijas reģionos. 

Veicot pārbaudes pirmsskolas izglītības iestāžu ēdināšanas blokos, PVD ņēma dažādu pārtikas produktu, tostarp piena produktu, gaļas, augļu un dārzeņu, kā arī gatavo ēdienu  paraugus laboratoriskajai izmeklēšanai. 

Tāpat pārbaužu laikā tika iegūta informācija par pārtikas produktu piegādātājiem, tostarp PKS “Straupe”.

Arī šajā uzņēmumā ražoto produktu paraugi nosūtīti laboratoriskajai izmeklēšanai uz verotoksigēnā E. Coli klātbūtni.

Līdz šim saņemtie pārtikas produktu laboratorisko izmeklējumu rezultāti bijuši atbilstoši. 

PVD ir uzdevis PKS “Straupe” atsaukt no tirdzniecības visus manuāli fasētos piena produktus, kuri ražoti līdz šodienai – 10.04.2025., kā arī veikt  nekavējošu ārpuskārtas mazgāšanu un dezinfekciju fasēšanas telpai un iekārtām, kā arī  organizēt atkārtotas darbinieku apmācības higiēnas jautājumos.

Produktu fasēšanas līnijas darbs, kurā produktu fasēšana notiek automatizēti, nav apturēta, jo šajā posmā produkti nenonāk saskarē ar darbiniekiem.

Kā preses konferencē norādīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs, septiņiem šī uzņēmuma darbiniekiem atklāta E.coli infekcija un šie darbinieki iesaistījušies pārtikas produkcijas sagatavošanā.

Produkciju, visticamāk, piesārņojuši cilvēki - uzņēmuma darbinieki, pārnesot baktēriju uz ēdienu. Kā norādīja SPKC pārstāvis, darbiniekiem varēja arī nebūt jūtamu simptomu. Vēl turpinās sekvencēšanas datu ieguve un analīze. Pašreizējie pierādījumi par bērnu un darbinieku saslimšanas saistību vēl ir netieši - vēl jāsalīdzina darbinieku un saslimušo bērnu saslimšanas atbilstība.

Paņemti paraugi arī vairākās fermās, lai noskaidrotu atbilstību serotipiem, taču infekcijas pārnese bijusi no cilvēkiem, pat ja avots varētu būt kāds liellops.

Jau vēstīts, ka SPKC otrdien sācis epidemioloģisko izmeklēšanu vēl trīs Šiga toksīnu producējošo E. coli infekcijas gadījumos, liecina informācija SPKC mājaslapā.

Saslimušie ir divi pieaugušie un viens jaunietis vecuma grupā no 15 līdz 18 gadiem. Saslimušie ārstējas ambulatori. Kā norāda SPKC, patlaban nevar apgalvot, ka šie gadījumi ir saistīti ar uzliesmojumu un ir nepieciešamas papildu laboratoriskā pārbaude.

Līdz ar to kopā līdz šim reģistrēti vismaz 60 E. coli saslimšanas gadījumi, lielākā daļa bērniem. Saslimšanas gadījumi konstatēti dažādās Rīgas priekšpilsētās, Liepājā, Jelgavas, Ropažu, Ķekavas, Salaspils, Ādažu, Siguldas, Cēsu un Dienvidkurzemes novados. Vairāki bērni stacionēti un turpina ārstēšanos Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā ar dažādu slimības gaitu. Citi turpina ārstēšanos mājas apstākļos, daļai saslimušo arī nav konstatēti slimības simptomi.

PVD pārbaudēs noņemtajos 140 pārtikas produktu paraugos un 19 nomazgājumos no ārējās vides objektiem un personāla rokām Šiga toksīnu producējošā E. coli jeb zarnu nūjiņas infekcija nav konstatēta.