Sestdien, 18.jūnijā Ventspilī tiks atklāts jaunizveidotais zinātnes centrs “Vizium”, kurā ar tehnoloģiju, radošo darbnīcu un zinātnes šovu palīdzību visu vecumu interesentus izglītos par STEM jomu – zinātni, tehnoloģijām, inženierzinātnēm un matemātiku. 

Ventspils zinātnes centrā "Vizium" ikdienā četru stundu laikā ikviens apmeklētājs septiņās galerijās varēs izpētīt un izmēģināt 81 interaktīvu eksponātu, vērot zinātnes šovu, darboties laboratorijās, mācību klasēs un tehniski radošajās darbnīcās, lai izzinātu dabaszinātnes.

Zinātnes centra eksponāti ir izveidoti, lai apmeklētājam ļautu izmēģināt, izjust, aptaustīt un izdzīvot jaunu pieredzi, ko dzīvē bieži vien nebūs pat mēģinājuši, tādējādi ļaujot labāk izprast viedās tehnoloģijas, matemātiku, fiziku, ģeogrāfiju un dabaszinātnes. 

Mazākajiem zinātnes centra apmeklētājiem izveidota atsevišķa ekspozīcija un aktivitāšu iespējas, kas izglītos un veicinās interesi par mūsdienu tehnoloģijām. 

Vizium ekspozīcija no citām atšķiras ar to, ka tā veidota kā viens vienots arhitektonisks risinājums, kā arī ekspozīcijā plašāk un vairāk integrētas dažādas tehnoloģijas, piemēram, virtuālā realitāte, projekcijas, simulatori u.c.

Eksponātu ražošanu un uzstādīšanu veica "Nākotnes laboratorija FUTURELAB", kurā apvienojušies pieci uzņēmumi - SA DJA (arhitekts Didzis Jaunzems), SIA Solavi (tehnoloģijas), SIA Overly (programmēšana), SIA AD production (ražošana) un SIA Jura Podnieka studija (multimediji, videoapstrāde).

Ventspils Digitālā centra direktore Elīna Kroņkalne pastāstīja, ka, saskaroties ar piegāžu problēmām, kā arī straujo cenu kāpumu, daži iecerētie eksponāti pašlaik ir izlaisti - bija plānoti 93 objekti, bet ierīkots 81. Taču ekspozīcijas atjaunošana un papildināšana turpināsies.

Papildus eksponātu izstrādei, zinātnes centrā top 22 izglītojošas mācību programmas dažāda vecuma bērniem un pedagogiem. Ģimenēm ar bērniem izveidotas 12 izglītojošas aktivitātes – 6 tehniski radošās darbnīcas un 6 zinātnes šovi – kur apmeklētāji varēs paplašināt skolā apgūtās zināšanas, gan izzinot eksponātus vēl detalizētāk un padziļinātāk, gan veicot dažādus eksperimentus.

Centra otrajā stāvā ierīkota kafejnīca, kur ieturēt maltīti, izbaudīt skatu uz Ventspili no Vizium terases vai 30 metru augstās publiski pieejamās skatu platformas, kas ir otrs augstākais skatu punkts Ventspilī aiz slēpošanas kalna Lemberga hūte.

"Vizium" būvniecība īstenota ar Ventspils pilsētas pašvaldības, Latvijas valsts un Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējumu. Būvniecības kopējās izmaksas ir 21 186 611 eiro (ar PVN). Būvprojektu izstrādāja PS AMBRASAS PB, kurā darbojās Audrius Ambrasas  no Viļņas un Latvijas projektēšanas uzņēmumi SIA "Arhitekta J.Pogas birojs" vadībā. Būvdarbus veica pilnsabiedrība LNK Industries Group. 

Ēkas fasāde ir izgatavota no stikla un kapara apdares loksnēm. Lai kapars ar laiku nezaudētu spožumu, loksnes apstrādātas ar īpašu tehnoloģiju, kas Latvijā izmantota pirmo reizi.

Īpaša ir arī Vizium vestibila grīda - tā pasaules kartes formā veidota no vairāk nekā 600 000 Murano stikla flīžu gabaliņiem.

Projekta rezultātā atjaunota degradētā teritorija 3,08 hektāru platībā, izveidotas 153 autostāvvietas. Pie zinātnes centra izbūvētas arī trīs elektrouzlādes stacijas, kur vienlaicīgi var uzlādēt sešas automašīnas.

Nomas tiesības uz jaunām Inovāciju centra biroju kompleksa telpām ieguva SIA Galantus, SIA Azeron, SIA J Construction un SIA Sandrī (kafejnīca).

Ventspils valstspilsētas mērs Jānis Vītoliņš pastāstīja, ka Vizium gadā plāno uzņemt aptuveni 100 000 apmeklētāju. Cenu politika pašlaik esot veidota diezgan piesardzīgi. Pašlaik plānots, ka ieejas biļete pieaugušajam uz 4 stundām maksā 15 eiro, bet bērniem 5 eiro (3-6 gadus veciem 2 eiro). Par papildus maksu būs pieejamas arī radošās darbnīcas un šovi. 

Zinātnes centrā pašlaik nodarbināti 18 darbinieki. Lielajā ekspozīciju zālē vienlaikus varēs atrasties 130 apmeklētāji.

Ar daudzveidīgu pasākumu programmu zinātnes centrs Vizium tiks atklāts 18.jūnijā.