Latvijas investīciju uzņēmums "Merito Partners" ("Merito") ir izveidojis 30 miljonu eiro kapitāla specializēto nekustamo īpašumu fondu "Merito Self Storage Fund" un plāno pakāpeniski piesaistīt vēl ap 50 miljoniem eiro banku līdzfinansējuma ar mērķi piecu gadu laikā Baltijas valstīs attīstīt vērienīgu mantu glabātavu (Self Storage) tīklu. 

To veidos 15 līdz 20 dažāda izmēra mantu glabātavu kompleksi ar kopējo iznomājamo platību vismaz 50 000 kvadrātmetru.

Šobrīd fondā investēti teju pieci miljoni eiro vairāk nekā 10 Latvijas privāto investoru kapitāla un aktīvi turpinās arvien jaunu investoru piesaiste - tuvāko mēnešu laikā kopējais fonda apjoms sasniegs vismaz 10 miljonus eiro. Plānots, ka pirmos nekustamos īpašumus, kuri tiks pārveidoti par mantu glabātavām, "Merito" iegādāsies tuvāko mēnešu laikā. Pašlaik norit aktīvas pārrunas par vairāk nekā piecu atsevišķu nekustamo īpašumu iegādi Baltijā - "Merito" strādā kopā ar vadošajām nekustamā īpašuma tirgus kompānijām un izvērtē vairākus desmitus potenciālo īpašumu. "Merito" mantu glabātavu tīkls tiks attīstīts Rīgā, Viļņā, Kauņā un Tallinā, kā arī potenciāli citās lielākajās Baltijas valstu pilsētās.

Mārtiņš Baumanis, "Merito" partneris: "Eiropā mantu glabātavu nozare pēdējo gadu laikā piedzīvojusi strauju izaugsmi - specializētu mantu glabātavu skaits tuvojas 6000, un to attīstība turpinās. Pašlaik Latvijā, Lietuvā un Igaunijā šādu telpu platība sasniedz apmēram četrus kvadrātmetrus uz 1000 iedzīvotājiem, krietni atpaliekot no Eiropas un Skandināvijas valstīm, kur šis rādītājs ir vairāk nekā desmit reižu lielāks un noliktavu telpu noslodze ir stabili augsta. Ņemot vērā tirgus situāciju, saskatām būtisku biznesa attīstības un investīciju atdeves potenciālu Baltijas mērogā."

Projekta īstenošanai, kas paredz fokusēties uz jau esošu, neizmantotu ēku iegādi un pārveidi par specializētām mantu glabātavām, "Merito Self Storage Fund" kopā ar šajā nozarē pieredzējušo uzņēmēju Augustu Iesalnieku ir izveidojuši uzņēmumu SIA "Safe Storage Group". Augusts Iesalnieks ir uzņēmuma līdzdibinātājs un valdes priekšsēdētājs.

"Pēdējo gadu laikā pieprasījums pēc telpām mantu uzglabāšanai privātpersonu un uzņēmēju vidū ir strauji pieaugošs. Iemesli, kādēļ klienti izvēlas mantu glabātavas, ir dažādi, piemēram, nepieciešamas drošas telpas uzņēmuma arhīvam vai tirdzniecībai paredzēto preču uzglabāšanai vai vajadzīga personīgo mantu ilgtermiņa noliktava. Var būt nepieciešams arī īslaicīgi novietot mantas dzīvesvietas maiņas vai remonta laikā, kā arī sezonālā inventāra glabāšanai. Lai optimizētu izmaksas, mantu glabātavas aktīvi izmanto mazie un vidējie uzņēmumi, jo īpaši e-komercijas uzņēmumi. Šis ir ilgtspējīgs biznesa modelis, kas sniedz iespēju pilsētvidē esošus, neizmantotus īpašumus attīstīt par funkcionālām un iedzīvotājiem nepieciešamām telpām," stāsta Augusts Iesalnieks, "Safe Storage Group" līdzdibinātājs un valdes priekšsēdētājs. Šāds biznesa modelis ir ilgtspējīgs un darbojas tā, lai labvēlīgi ietekmētu vidi, iedzīvotājus un investorus, vienlaikus piedāvājot klientiem drošas, pieejamas un elastīgas uzglabāšanas iespējas.

Mantu glabātavas vidējā platība būs četri līdz seši kvadrātmetri, kopumā plānots izveidot tīklu ar vismaz 10 000 šādas platības mazo noliktavu. Visās pārveidotajās noliktavu ēkās tiks izmantoti energoefektīvi būvniecības risinājumi, kā arī klientiem būs pieejamas ērti izmantojamas mūsdienu tehnoloģiju iespējas - mobilā lietotne, kas nodrošina tūlītēju piekļuvi telpām ar vienu pieskārienu, kā arī attālinātu darījuma noslēgšanu tīmekļa vietnē un automātisku pakalpojumu apmaksu. Klientiem mantu glabātavas būs pieejamas katru dienu, visas diennakts laikā.