Rosinātās akcīzes nodokļa izmaiņas, ko lemts skatīt šodien Saeimas Budžeta un finanšu komisijā, radīs zaudējumus valsts budžetā gan paša akcīzes nodokļa, gan pievienotās vērtības nodokļa, gan arī darba spēka nodokļu segmentā, uzskata Latvijas Alkohola nozares asociācija.

Pēdējos gados valdības lēmumi jau ir ievērojami ietekmējuši pierobežas biznesu, piemēram, Covid-19 laikā noteiktie ceļošanas ierobežojumi un robežu slēgšana, tad akcīzes nodokļu paaugstināšana 2021.gadā un tagad atkal gaidām kārtējo alkoholisko dzērienu nodokļu likmju paaugstināšanu. 

SIA Aldar Latvia “SuperAlko” tīkla veikali, jo īpaši pierobežā, ir nozīmīgs alkoholisko dzērienu tirgotājs Latvijā, kura veikali ir atpazīstami visā Baltijas un ziemeļvalstu reģionā. Sagatavotajiem grozījumiem Akcīzes nodokļa likumā, ar kuriem (it kā) plānots gūt papildu ieņēmumus valsts budžetā, lai nodrošinātu finansējuma pieaugumu valsts funkciju darbībai un ekonomikas attīstībai, tieši otrādi radīs zaudējumus valsts budžetā, norāda alkohola nozares pārstāvji.

Zemākas cenas, ko tirgotāji var piedāvāt pircējiem,  pateicoties izdevīgākai nodokļu politikai salīdzinājumā ar ārvalstnieku mītnes zemēm, ir tikai viens no ieguvumiem, ko tuvāko un attālāko ziemeļvalstu tūristi izmanto, organizējot savu ceļojumu uz/vai caur Latvijas Republiku. Nozare uztur dzīvību Latvijas attālākajos novados, kuriem pašiem ir grūti atrast un realizēt veiksmīgas izaugsmes iespējas, dod darba vietas. Pēdējos gados valdības lēmumi ir tricinājuši pierobežas biznesu, piemēram, Covid-19 laikā noteiktie ceļošanas ierobežojumi un robežu slēgšana, tad akcīzes nodokļu paaugstināšana 2021.gadā un tagad atkal gaidām kārtējo alkoholisko dzērienu nodokļu likmju paaugstināšanu.

“Tas, ka pierobežas tirdzniecības apjomi samazināsies iespējamo akcīzes nodokļa izmaiņu ietekmē, ir jebkuram skaidrs. Tikai paliek neatbildēts jautājums par to, kādu ietekmi tas atstās uz ekonomikas attīstību Latvijas pierobežas novados, un vai alkoholisko dzērienu tirdzniecībā spēsim saglabāt konkurētspēju Baltijas reģionā”, uzsver SIA Aldar Latvia valdes loceklis Lauri Uibo.

“Šobrīd rēķinot esošo nodokļu likmes pieaugumu stiprajiem dzērieniem, nodokļu atšķirība samazinās par dažiem centiem. Taču šie daži centi vairumam pierobežas tirdzniecībā var nozīmēt, ka tūristi uz Latviju vairs nebrauks. Tas savukārt var rezultēties nevis 1,5 milj. EUR pieaugumā budžetā, bet gan tiek apdraudēti visi 30-35 milj. EUR ieņēmumi pierobežas tirdzniecībā. Latvijas Alkohola nozares asociācija rosina iespējamo nodokļu izmaiņu kompromisa redakciju, kas būtu akcīzes nodokļu pieaugums stiprajiem dzērieniem ne vairāk kā 7,3%”. Savukārt 0,7% procentu kāpumu no stipro dzērienu likmes būtu jākompensē ar citu likmju straujāku akcīzes nodokļu kāpumu”, uzsver Latvijas Alkohola nozares asociācijas izpilddirektors Dāvis Vītols.